Hösten 2008 var han nära att mista livet efter att ha drabbats av en hjärnblödning under en match i OHL och en fortsatt hockeykarriär var högst osäker.
Två år senare har William Wallén gjort sitt första elitseriemål för Frölunda, efter ett iskallt straffavgörande.
- Det här är helt klart en dröm som går i uppfyllelse, säger matchhjälten till Canal Plus.
Det var i samband med hans fjärde match i för Mississauga St. Michael's Majors i OHL, för två år sedan, som William Wallén, son till Peter Wallén, plötsligt drabbades av kraftig huvudvärk och kräkningar.
Lagets läkare insåg att något var allvarligt fel och tillkallade ambulans som tog den då 17-årige hockeytalangen till sjukhus där man upptäckte att William drabbats av en hjärnblödning.
Operationer
William fick genomgå flera operationer för att bli frisk och en fortsatt hockeykarriär var högst osäker.
Två år senare har han dock nått sin dröm inom hockeyn, en elitserieplats i Frölundas A-lag.
Under lördagen kom hans första elitseriemål via en avgörande straff mot Brynäs.
Kylig i avgörandet
Från att bara ha spelat 1.11 under matchen gick Wallén in och satte en avgörande suddenstraff för frölunda, efter att spelare som Tomi Kallio och Niklas Andersson missat sina.
- Det är hur stort som helst. Jag har växt upp med att kolla på elitseriehockey sen jag var liten. Det här är helt klart en dröm som går i uppfyllelse.
- Man försöker väl alltid hålla igång straffskyttet och prova olika finter på träningarna. Det är liksom bara en grej man gör på träningarna.
- Starkt av honom att komma in och avgöra, säger Frölundatränaren Kent Johansson till TT.
"Ingen bra match"
Frölunda tappade 3-1 till 3-3 på drygt två och en halv minut i tredje perioden.
Jakob Silfverberg satte reduceringen 3-2 16.30 in i tredje perioden och Calle Järnkrok 3-3 med 57 sekunder kvar av perioden.
Efter en mållös förlängning fick frölunda alltså med sig extrapoängen genom straffavgörande.
- Vi gjorde ingen bra match, mer än de sista 15 minuterna. Frölunda var passivt och försvarsinriktat. Men det var starkt av oss att ta en poäng, säger Brynäs tränare Niklas Czarnecki till TT.