Linköping led förra året av dålig stämning i truppen.
Bland annat kom inte målvakterna överens – och i dag kritiserade Fredrik Norrena sin förra lagkamrat.
Men Christian Engstrand vill lägga bråket bakom sig.
– Det får stå för honom. Jag har inga kommentarer om Norrena, säger han till HockeyExpressen.se.
När Linköping utvärderade förra säsongen kom de till slutsatsen: Stämningen i truppen var inte tillräckligt bra.
När LHC nu är en vecka ifrån den nya säsongen, säger målvakten Christian Engstrand att läget är ett annat:
– Det är lite annan stämning i truppen nu jämfört med förra säsongen. Det är lite skillnad, det är bara att skita i det som var då och bygga vidare på det här.
Drog inte jämnt
En relation som var erkänd frostig var den mellan Christian Engstrand och Fredrik Norrena, nu i Växjö.
– Nio av tio reportrar kommer in på honom till slut, sa Engstrand till Linköpingsposten för ett par dagar sedan.
– Men grejen är den, situationen var ju inte riktigt hållbar. Folk vet ju hur det ligger till nu.
Engstrand sa i våras att han tyckte att den 15 år äldre kollegan inte stöttade honom tillräckligt. I dag gav Norrena svar på tal.
– Jag tror att när han tittar bakåt om tio år så är det inget han är stolt över. Det var ingen snygg historia, en dum kommentar av en orutinerad målvakt, sa Norrena till TT.
"Får stå för honom"
– Jag har inte läst någonting och det får stå för honom. Jag har inga kommentarer om Norrena, säger Engstrand till HockeyExpressen.se om utspelet.
Engstrand står dock fast vid att det är viktigt att ha en bra relation med sin målvaktskollega, även utanför isen.
– Det är viktigt att man kommer bra överens och delar erfarenheter.
– Det gäller att vara konkurrenter på ett bra sätt och tävla mot varandra. Man träffas väldigt mycket även utanför och då gäller det att man kommer överens också.
"Tuff konkurrens"
I år är tanken att Engstrand ska bli förstemålvakt i Linköping. Kampen om att vara etta i målet, ska gå med 33-årige Andreas Andersson, ny från HV 71.
– Vi kommer få kriga hela tiden. "Ante" spelade riktigt bra förra året och spelade fler matcher än mig förra året, så det kommer att bli riktigt tuff konkurrens.
När du suttit på bänken och varit utlånad, fanns någon gång tanken på att lämna Linköping?
– Jag ville ju helst av allt vara kvar. Det fanns tankar på att röra sig när man inte fick spela. Man måste ju tänka på sin egen utveckling också. Men jag blev väldigt glad när det löste sig.
Vad kan LHC göra den här säsongen?
– Jag tycker att det ser bra ut. Målet är att vi ska göra bättre ifrån oss än vad vi gjorde förra året och gå till slutspel. Sedan får vi se hur långt det bär.