Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
INTE RÄDD. Andreas Jämtin, Linköping, är ofta i hetluften. Foto: Samuel Unéus INTE RÄDD. Andreas Jämtin, Linköping, är ofta i hetluften. Foto: Samuel Unéus

Spelardomen: Jämtin är farligast i elitserien

Annons:

LINKÖPING. Han är elitseriens farligaste spelare - enligt sina motståndare.

Andreas Jämtin finns ofta i toppen av utvisnings­ligan, men har samtidigt blivit poängmakare för ­Linköping.

När SPORT-Expressen träffar honom i Linköping är han oberörd av motståndarnas kritik.

- Jag skiter i vad de tycker. Det rör mig inte i ryggen för fem öre, säger han.

I SPORT-Expressens unika enkät har 120 spelare fått svara anonymt på frågan: "Vilken spelare i elitserien är absolut farligast att möta?".

Och det var Linköpings forward Andreas Jämtin som fick flest röster. 18,33 procent av de tillfrågade svarade "Jämtin".

Rycker på axlarna

Han är känd för sin spelstil, hamnar ofta i topp på liknande omröstningar, men när han får höra SPORT-Expressens statistik rycker han bara på axlarna och tar lugnt på motståndarnas svar.

- Jag bryr mig inte alls om det. Inte ett dugg.

Han spelade sin första hela säsong med Linköping 2009-2010, och sedan dess har han vunnit elitseriens utvisningsliga varje år. Dessutom kom han tvåa två gånger, och trea en gång under sin tid i HV 71.

Men under de senaste åren har han också fått en ny roll, och funnits med högt upp i poängligan.

- Jag har ändå tagit två SM-guld och ett VM-silver, så något måste jag göra rätt. Mitt mål är ju att hela tiden ta nya steg och fortsätta göra bra saker i karriären, säger han.

"Han ger hundra procent"

Lagkamraterna i LHC ställer sig också oförstående till resultatet i SPORT-Expressens enkät.

- Att han skulle vara en ful spelare, det köper jag inte alls. Han är en kille som ger hundra procent i närkamperna, och det är ju sådana man vill ha i laget. Det finns fula spelare i elitserien, men Andreas är inte en av dem, säger Carl Söderberg.

- Jag tror inte alls på det där. Han är en sådan kille som man verk­ligen vill ha i ett lag. Som gör det jobbigt­­ för motståndarna, säger Robin Figren.

Till årets säsong har Linköping byggt om litegrann, och de har bland annat fått tillbaka Mattias Weinhandl. Han och Jämtin har spelat i samma kedja nästan hela försäsongen, och Jämtin trivs i det nya sällskapet.

- Han får fungera lite som en mentor för mig. Han har bra mental närvaro, och han har varit med om mycket. Jag försöker vara som en tvättsvamp bredvid honom och suga åt mig så mycket som möjligt, säger Jämtin.

Linköping kan bara sikta uppåt, och för Jämtin finns ett stort personligt mål med säsongen.

- Jag vill verkligen vara med och spela hemma-VM i vår. Det är en saftig morot för mig och en riktig utmaning. Det är ju i landslaget man vill vara, och möta de allra bästa.

Fotnot: Se hela listan i dagens SPORT-Expressen.

Sammanställning: Moa Jörnmark, Nicolinn Nilsson, John Rafstedt, Henrik Sjöberg och Adam Eriksson.

Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Mest lästa om hockey
Annons:
Fler mest lästa om hockey
Annons:
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader