Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Jan Düsing Foto: Jan Düsing

Slipper ni spela kvalserien, AIK?

Annons:
FAKTA

NAMN: Roger Melin.
ÅLDER: 54 år.
KARRIÄR: Spelade själv i elitserien med AIK, Örebro och Hammarby. Gjorde tre matcher för Minnesota North Stars i NHL. Sin första säsong som elitserietränare förde han Brynäs till SM-guld 1999. Har sedan dess coachat bland andra Linköping, Färjestad och Frölunda.
STÖRSTA FRAMGÅNG: SM-guld med Brynäs och avancemang till elitserien med AIK i fjol.
KOM TILL AIK: Från Frölunda 2008.

NYSTRÖMS TABELL
1)
2) FÄRJESTAD
3) DJURGÅRDEN
4) SKELLEFTEÅ
5) FRÖLUNDA
6) MODO
7)
8)
9) LINKÖPING
10) AIK
11)
12)

Färjestad 2010/11:
Bästa nyförvärv:  Oscar Steen. Kommer saknas mest:   En het målskytt.
Viktigaste spelare:   Dick Tärnström.
Doldis värd att hylla mer:   Peter Nolander.
Blivande NHL-stjärna:  Patrik Nemeth (kanske).
Störst risk att få sparken:  Josh McNevin.

NYFÖRVÄRV: Victor Fasth (Växjö), Josh MacNevin (Växjö), Johan Andersson (Almtuna), Peter Nolander (Brynäs) Johannes Salmonsson (Davos), Oscar Steen (Modo), Patric Blomdahl (Frölunda).
FÖRLUSTER: Johan Ryno (Oskarshamn), Andreas Jungbeck (Almtuna), Henrik Eriksson (klubb ej klar), Patrik Bergström (Rögle), Per Savilahti-Nagander (SaiPa), Jonatan Bjurö (Malmö Redhawks), Fredrik Holmgren (klubb ej klar), Jonas Westerling (Almtuna).

Läs också
Läs mer om
Sju dagar kvar till elitserien.
SPORT-Expressens hockeykrönikör MAGNUS NYSTRÖM räknar ner genom att känna alla
tränarna på pulsen inför premiären.
Läs vad Nyström tror om laget på förhand, intervjun med tränaren - och kolla
sedan in analysen efteråt.
I dag har turen kommit till Roger Melin och nykomlingarna AIK.
En kamp för överlevnad, men Nyström tror att "Gnaget" slipper kvalserien -
om Melin slipper skador i truppen.
Jag tror ni slipper kvalserien - jag har redan fått höra att jag inte är klok, är jag inte det?
- Jodå, det är du. Jag tycker själv att det är väldigt svårt att tippa. Det är alltid något lag som överraskar och det är alltid något lag som de flesta tror på som underpresterar. Men jag tror vi kommer överrraska.
Målet är att ni ska etablera er som elitserielag - och det är klart att ni kommer klara?
- Vi ska spela i elitserien nästa säsong också. Och säsongen efter det och ja... AIK ska bli ett stabilt elitserielag igen. På sikt ska vi bli ett lag som ska vara med och hugga om SM-guldet och som ska gå till slutspel år efter år.
Att åka ur direkt vore katastrof, det får bara inte hända - eller hur?
- Inte katastrof, kanske. Men nej, det vore inte bra. Då skulle vi tvingas börja om igen. Och allt skulle bli mycket svårare i vår strävan efter att bli ett lag som ska vara med i kampen om att vinna SM-guld.
Men att inte värva mer än ni gjort, att ha en förstakedja med Daniel Rudslätt, Oscar Steen och Richard Gynge - det är väl väldigt vågat?
- Ja, det kanske man kan tycka. Men jag tycker vi har bra kvalitet på laget. Framförallt har vi en bredd. Vi har inget stort tapp mellan toppen och botten bland spelarna i vårt lag. Andra lag satsar stenhårt på en förstakedja, men jag tror det är bättre att ha en bredd med fyra jämna femmor som kan producera.
Har man det, då har man alltid spelare som kan avgöra matcher. Och visst är det väl så att Modo aldrig riktigt fattade hur bra Oscar Steen är?
- Jag håller med dig. Steen är en riktigt, riktigt duktig hockeyspelare. Han har egentligen allt - utom möjligen storleken. Han är smart och spelskicklig. Han kommer få en större roll hos oss än han hade i Modo. Fortfarande gäller det jag sa om bredd, men Oscar får en framskjuten roll med spel i power play och i viktiga moment av matcherna.
Men måste man inte ha en "leading-line" i de tuffaste matcherna - stjärnor som kan gå in och avgöra?
- Nej, jag håller inte med om det. Och man ser ofta i kvalserier och slutspel att det är doldisar som gör segermålen. I såna lägen är det spelarna med mest mod som kliver fram - de som vågar göra den extra dragningen, vågar slå den avgörande passningen. Och det är inte alltid såna som Johan Davidsson, utan kan lika gärna vara Johan Lindström.
Jag vet att AIK har pengar kvar för att värva mer, blir det panik så kommer sportchefen Anders Gozzi köpa in nya spelare - hur snabbt skulle du kunna säga åt honom att börja leta nyförvärv?
- Det kan hända när som helst. Det hänger lite på vad som finns där ute. Om något vettigt dyker upp, då hugger vi direkt.
Jaha...det var intresssant... Någon särskild spelartyp ni letar efter?
- Nej...inte som jag berättar för dig. Haha.

"Stabilt på målvaktssidan"

Jag tror du har två bra målvakter, men båda har haft skadeproblem, jag vet ett elitserielag som nobbade Victor Fasth av den anledningen - är du inte orolig att dina målvakter är för sköra för en hel elitseriesäsong?
- Inte alls. Victor har inget återkommande, utan han opererade sin korsbandsskada och sen tvingades han tyvärr göra om den operationen. Det ska inte vara några problem nu. Och han är väldigt vältränad. Heino-Lindberg har haft problem med ljumskarna, men med bra träning har han kommit till rätta med det där. Så det känns stabilt på målvaktsssidan. Och bakom dem har vi Niklas Lundström, en av landets bästa juniormålvakter.
Josh McNevin är en smart och spelskicklig back med fina säsonger i Växjö bakom sig, men han är allt annat än en raket på rören - blir inte han ett rundningsmärke i elitserien?
- Haha, vi får väl se. Nej, jag tror inte det. Spelmässigt är han fantastisk. En av de mest spelskickliga spelarna i elitserien. Jag tror han reparerar sin brist på fart med sin smartness och genom att vara på rätt plats. Han har visat det på försäsongen. Han stod upp bra när vi mötte AK Bars Kazan till exempel, och det är Europas bästa lag.
Om jag vore du, då skulle jag nog be till Gud varje kväll att Dick Tärnström inte får bli skadad - gör du det?
- Hehe. Nej, det gör jag inte. Självklart är Dick viktig. Inte minst i omklädningsrummet, där han betyder enormt mycket med sin erfarenhet och trygghet. Men vi har spelat utan honom förr och gjort det bra. Och vi ska inte falla ihop om han skulle vara borta.
Om nu de flesta har fel om er, att AIK är mycket bättre än de flesta tror - vilka spelare kommer kliva fram och visa det och verkligen visa upp sig själva på den stora scenen?
- Det jag hoppas vi ska visa upp är bredden, som jag sagt. Men spelare som Christian Sandberg och Daniel Bång, som inte spelat i elitserien tidigare, vill verkligen visa upp sig och har enorm tävlingsinstinkt. Sen tror jag mycket på Tobias Eriksson, han är elitseriemässig i allt han företar sig. Patrik Nemeth hoppas och tror jag mycket på. Ja, det är många som jag hoppas och tror kommer ta nästa steg.

"Det gav oss ännu mer"

Hardy Nilsson sa till mig nyligen att när vi möter AIK, då behövs inga peptalks. Du kommer inte behöva tagga upp ditt lag heller inför vinterns derbyn?
- Nej, verklgen inte. Där finns laddningen som behövs. Och nu häromdagen gick ju också Djurgården ut och förklarade sina högre biljettpriser jämfört med oss med att de spelar mer underhållande än vad vi gör. Det var något som gav oss ännu mer att ta med till första derbyt.
Djurgårdens VD Jan Ednertz sa till Aftonbladet att det är olika priser om man ska se Madonna eller Eddie Meduza, ni ska möta Djurgråden i fem derbyn - hur många räknar du med att vinna?
- Jag tänker inte så. Det viktiga är vad vi gör dag efter dag. Ingemar Stenmark sa en gång, "det handlar inte om att vinna, utan att göra det perfekta åket". Jag vill att vi ska sträva efter att göra perfekta matcher.
Kom igen nu, om ni skulle förlora alla fem derbyn - då får du väl sparken?
- Ja, du. Det får du fråga Anders Gozzi om. Derbymatcher är något väldigt speciellt och AIK mot Djurgården är det många som sett fram emot att få se igen. Det vore otroligt kul att slå Djurgården.
Annars kan inte er publik förvänta sig målfester och sprudlande hockey. Ni kommer spela tajt och snålt?
- Nej, då. Vi vill stressa motståndarna högt upp i banan. Stressa fram misstag. Vi ska åka mycket skridskor och ha en hög intensitet. Då blir det också underhållande hockey.
Patric Blomdahl har två matchstraff på försäsongen. AIK blir alltså ett elakt lag i vinter?
- Elakt? Nja. Men vi ska som sagt spela med hög intensitet och vara aggressiva.
Blomdahl-hockey är väl inte fel taktik för en nykomling heller - alltså spela tufft och tackla mycket?
- Ja, och det hör ihop med den hårda skridskoåkningen. Håller vi hög fart och fullföljer alla situationer, då blir vi aggressiva.
Om Michael Nylander plötsligt vill spela i AIK , då skulle i alla fall jag tveka om en sån lirare passar in i detta AIK - eller är han för bra för att tacka nej till?
- Han är inte lika bra som han varit, men fortfarande en väldigt skicklig hockeyspelare. För att spela vårt spel krävs att man kan hålla pucken och det kan han verkligen. Nej, han skulle vara svår att tacka nej till.
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Mest lästa om elitserien
Annons:
Fler mest lästa om elitserien
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Blogg
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader