Färjestads retsticka Emil Kåberg tog emot stryk i Karlstad. I Skellefteå tänker han dela ut också.
- Vi måste bli några snäpp vassare och elakare, säger Kåberg.
Skellefteåforwarden Jimmie Ericsson:
- Jag tror inte att det kommer att påverka oss om de har tänkt att bli mer fysiska i resten av matchserien.
Skellefteå manövrerade ut regerande mästarna Färjestad i den första SM-kvartsfinalen.
Men Skellefteå ser ödmjukt på segern i Karlstad.
- Vi vet att Färjestad ändå är ett bra lag. Sverige var också regerande mästare i OS tills det tog slut, säger Skellefteåmålvakten Andreas Hadelöv till HockeyExpressen.se.
Emil Kåberg är inte så van vid att förlora i SM-slutspelen. Han har två SM-guld.
Och dessutom toppade han busligan i slutspelet 2005, trots konkurrens från hårda NHL-spelare under lockouten.
Irriterad
Kåberg var irriterad på domarparet Sören Persson och Patrik Sjöberg och den nivå de hade i första SM-kvartsfinalen.
- Det är man väl alltid. Man tyckte vi skulle ha med oss några tidigare i matchen, men vi kanske inte var riktigt så där aggressiva och framåt för att verkligen visa att de höll i oss. Vi fick med oss mer på slutet, men då gick vi på hårdare, säger Kåberg till HockeyExpressen.se.
"Hugg och slag"
Det var ingen typisk slutspelsmatch sett till aggressiviteten.
- Jag tycker det var mer hugg och slag. Det var vissa situationer, för de vet väl att domarna släpper. Jag åkte på några riktiga över armarna efter en tek och nån över vaden. Men det tycker jag hör till. Det ska pumpas upp lite och jag tror det kommer bli några snäpp till. Vi måste bli några snäpp vassare och elakare, säger Kåberg.
Skellefteå är förstås förberett på att det kan bli en fysisk höjning redan i den andra SM-kvarten.
- Det kan jag inte annat än tro att vi klarar av. Vi är ett starkt och vältränat lag i allmänhet som sällan ger tillbaka om vi får nån smäll. Vi brukar ta en smäll och fortsätta jobba. Jag tror inte att det kommer att påverka oss om de har tänkt att bli mer fysiska i resten av matchserien, säger forwarden Jimmie Ericsson till HockeyExpressen.se.