I de två senaste slutspelen har kaos i sekretariatet utbrutit i Göteborg.
För att undvika liknande kalabalik samlades klubben i ett möte inför säsongen.
- Vi försöker stötta och utbilda dem som sitter i vårt sekretariat, säger Frölundas press- och informationschef Peter Gyllander till HockeyExpressen.se.
Efter den avgörande kvartsfinalen mot Luleå förra året anklagades Frölunda för fusk. Med 15 sekunder kvar att spela av matchen i Skandinavium pressade Luleå på för att kvitteringsmål när spelet blåstes av. Men matchklockan tickade vidare. Felet upptäcktes av domaren Thomas Andersson, som la på två sekunder. Som efter ett ingrepp av domarbasen Lars-Johan Ryhed ändrades till tre. Efteråt rasade Luleå-lägret och anklagade sekretariatet för fusk:
- Samma sak hände ju förra året, det känns inte konstigt att det händer igen, sade Johan Harju då.
Slutsignalen ljöd i förtid
Även säsongen innan inträffade klockkaos i Frölundaborg i Frölundas sjätte kvartsfinal mot Färjestad. Med fem sekunder kvar vann Färjestad en tekning i Frölundas zon. Strax därefter ljöd slutsignalen - när klockan stod på 19.57. Bara sekunden senare sköt Färjestads Mikael Johansson pucken i mål bakom Ari Ahonen som slutat spela. Färjestads mål underkändes och kaoset var totalt.
- Visst är det en skandal. Vi fick ingen ärlig chans att kvittera på grund av klockstrulet, sa Thomas Rhodin då.
I kväll inleds ett nytt slutspel i Skandinavium och Frölunda vill inte hamna i ett nytt kaos.
Möte med sekretariatet
Därför höll klubben ett möte med sekretariatet inför årets säsong.
- Efter förra säsongen satte vi oss ner och gick igenom med sekretariatet hur de uppfattat situationen och hur vi uppfattat den. Sedan bestämde vi oss för att ha en tät dialog, diskutera och resonera och hjälpa och stötta varandra, säger Peter Gyllander.
Han fortsätter:
- Vi försöker stötta och utbilda de som sitter i vårt sekretariat. Inför säsongen hade vi en träff med en av huvuddomarna där vi gick igenom regelboken med nya tolkningar och förändringar i det som händer och sker.
Av Rebecka Martikainen