Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Olle Wande Foto: Olle Wande

Robin Rahm får bonusar i Brynäs

Annons:

Brynäs köper loss Robin Rahm från sitt kontrakt.

Nu kan SPORT–Expressen avslöja de ekonomiska detaljerna bakom den omtalade övergången.

Enligt uppgifter tvingades Brynäs betala mellan 600 000-700 000 kronor – varenda krona som Rahm hittills kostat Örebro.

– Det känns väldigt skönt att allt bara är klart nu, det här ska bli väldigt inspirerande, säger Rahm.

I gårdagens tidning avslöjade SPORT–Expressen att svenska mästarna Brynäs gjort klart med skandalmålvakten Robin Rahm, som under de senaste två åren varit avstängd på grund av doping.

Klubben valde senare under gårdagen att bekräfta övergången officiellt – och nu väntar en hektisk tid för sommarens mest omtalande nyförvärv.

Rahm skrev först på ett tvåårskontrakt med Örebro – och nu kan SPORT–Expressen avslöja de ekonomiska detaljerna bakom övergången.

Enligt uppgifter till SPORT–Expressen hade Rahm en nettolön på 30 000 kronor i Örebro, och dessutom en betald lägenhet.

Segragna förhandlingar

Varje krona som Rahm hittills kostat Örebro tvingades Brynäs betala för att köpa loss målvaktsstjärnan, samt en övergångskostnad. Den totala prislappen landar då runt 600 000-700 000 kronor, enligt uppgifter till SPORT–Expressen.

Förhandlingarna mellan Brynäs och Örebro blev segdragna. Till en början ville inte Örebro släppa Rahm till Brynäs trots att målvakten och den allsvenska klubben, enligt uppgifter, hade en muntlig klausul för spel i elitserien.

– Jag vill inte prata detaljer kring allt sånt här så det får stå för dig, men däremot känns det väldigt bra. Det här är en perfekt lösning för mig, säger Rahm.

"Jag ser framåt nu"

Huvudpersonen får själv en rejäl löneökning i Brynäs.

Enligt SPORT-Expressens källor kommer Rahm att tjäna mellan 50 000-100 000 kronor i månaden under sitt tvåårskontrakt – men avtalet är även resultatbaserat. Eventuella bonusar gör det möjligt för Rahm att tjäna ytterligare 700 000 kronor per säsong.

I början av augusti kommer Rahm att ansluta till sin nya klubb och kliva på is med ett lag igen, för första gången på två år.

– Fysiskt är det inga problem, det som är tufft är att komma på isen och hitta tempot. Där har man tappat. Men jag kommer träna på nu fram tills det är dags för is och då är det bara köra. På så sätt är det bra att det blev elitserien där tempot är högre och allt är några snäpp vassare, då kommer man in i allt snabbare, säger Rahm.

– Jag har inte tänkt så mycket på allt som har varit, jag ser framåt nu och är två år äldre, jag har bättre perspektiv på andra saker i livet nu och det kommer hjälpa mig på isen också, säger han.

Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Mest lästa om hockey
Annons:
Fler mest lästa om hockey
Annons:
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader