Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Modo vill ha Steen - men reglerna stoppar

Annons:
Tidigare artiklar

Först Samuel Påhlsson - i går kom nästa skadesmäll för Modo när Mattias Ritola lämnade isen med befarat nyckelbensbrott.

Samtidigt jobbar Modo på att få in Alexander Steen som ersättare - men värvningen stoppas av Hockeyligan.

- Det är märkligt att man som svensk medborgare nekas anställning i sitt eget hemland, säger Steen.

I fredags satte Hockeyligan stopp för eventuellt lockoutade spelare i elitserien. Bara dagar tidigare slet Modocentern Samuel Påhlsson sönder sin hälsena på träning och blir borta till jul.

I gårdagens match mot Skellefteå bröt dessutom Mattias Ritola nyckelbenet efter en kollision med dörren till utvisningsbåset.

- Jag försökte ta mig förbi backen och kollade samtidigt in mot mitten, då smällde det bara. Jag kände direkt att det var nyckelbenet, sa en nedstämd Ritola sent i går.

Ritola förväntas bli borta sex veckor.

Behöver en ny center

Det förstärker bara Modos behov av en ny center - och klubben jobbar på att få in Alexander Steen. Så sent som i går skrev allehanda.se att general manager Markus Näslund fortfarande inte gett upp hoppet.

- Kärnan i det hela är att man ska få ersätta nyckelspelare med andra spelare på korttidskontrakt. Hockeyligan menar att det inte gäller lockoutade spelare, men jag tycker att regelverket är diffust, sa han.

Men Hockeyligan vidhåller att det inte är möjligt.

- Nej, det är bestämt att om man ska skriva kontrakt med en NHL-spelare ska det gälla hela säsongen, säger Hockeyligans vd Jörgen Lindgren.

"Har ett internt råd"

Vad händer om något lag ­bryter mot den bestämmelsen, eller försöker gå runt den?

- Alla klubbarna var eniga om det här, jag ser inte att vi skulle kunna hamna där. Men vi har ett internt disciplinråd som hanterar sådant som skadar vårt varumärke.

Steen har tränat med Modo på Påhlssons plats och är öppen för elitseriespel.

- Först och främst hoppas jag att det inte blir någon lockout alls, jag är inställd på att det ska bli spel där borta. Men blir det inte det så vill jag spela och då är Sverige första alternativet.

Hur ser du på Modo som ­alternativ?

- Det är ett bra alternativ, det vore skönt att kunna bo hemma i huset och så.

Spekulationerna om Steen i Modo satte fart ordentligt när centern tränade med Modo­utrustning den gångna veckan.

- Markus (Näslund) ringde och fråga om jag kunde köra med dem efter att "Samme" gick ­sönder. När jag kom dit hängde det byxor och hjälm på min plats, men det är bara för att man inte ska sticka ut. De vet ju att jag ska köra med dem ett tag nu.

"Det är märkligt"

Att Hockeyligan sätter stopp för korttidskontrakt förvånar Steen:

- Det är märkligt att man som svensk medborgare nekas anställning i sitt eget hemland, och fortsätter:

- Klart att det är tråkigt, men då får man väl söka sig om efter andra alternativ.

Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Mest lästa om hockey
Annons:
Fler mest lästa om hockey
Annons:
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader