GÖTEBORG. Lockoutspelarna var osynliga senast.
Det fick Linköpings klubbdirektör Mike Helber att tycka att NHL-stjärnan Matt Duchene såg ointresserad ut.
– Sa han så? Då hoppas jag att han såg den här matchen, säger kanadensaren efter NHL-kedjans succé mot Timrå.
Frölundas forwards hade inte gjort mål på två matcher när domarna blåste i gång matchen mot Timrå i går.
Men inför 9 455 ovanligt högljudda åskådare i Scandinavium blev det ändring.
NHL-kedjan vann matchen åt sitt lag.
• Viktor Stålberg gjorde de två första och hade en assist till det tredje.
• Matt Duchene gjorde sitt första mål i Frölunda när han avgjorde till 3–1.
• Fabian Brunnström hade två assist.
– Mina mål var ganska typiska för hur det brukar gå till, säger Viktor Stålberg. Inte världens vackraste, men jag stod på rätt ställe.
1–0 gjorde han på retur efter Brunnströms skott, 2–1 drog han upp i krysset efter att NHL-kedjan satt Timrå under en oerhörd press.
Kunde gjort fler
Riktigt nöjd var Stålberg ändå inte, trots att han var inblandad i Matt Duchenes styrning till 3–1.
– Vi kunde gjort ett gäng mål på de chanser vi hade, säger han.
Jublet på läktaren fick Viktor Stålberg att minnas tillbaka på den tid då han själv satt på läktaren och jublade i Scandinavium.
– Det var en fantastisk stämning, ungefär som när jag var 15–16 år och Tomi Kallio kom till Frölunda och började ösa in mål.
För Matt Duchene var det inte bara första målet utan också första segern inför den nya hemmapubliken. Men han fick aldrig tag på premiärpucken, som traditionen bjuder.
– Jag hade gärna haft den, men man hämtar den inte själv, säger han med ett leende. Jag tror inte att någon tog upp den.
"Ointresserad"
Något större bekymmer verkar det dock ändå inte vara för den kanadensiske artisten, som var oerhört mycket gladare än efter förlustmatchen mot HV 71, trots att han då fick sitta och skriva autografer i över en timma.
– Jag är alltid glad när mitt lag vinner, säger han. Vi var väldigt dåliga mot Linköping, men i dag var alla kedjorna bättre i offensiven.
Att Frölunda verkligen är Matt Duchenes lag var något Linköpings klubbdirektör Mike Helber pratade om i GT efter matchen senast. Helber, som inte vill se några NHL-spelare i elitserien nu, tyckte Duchene såg ointresserad ut.
– Sa han så? Då kan han dra åt... Frölunda är min klubb. Jag skulle aldrig komma hit och vara ointresserad, klubben och killarna i laget gör ju mig en tjänst som låter mig spela här, säger Duchene.
– Jag hoppas han såg matchen i dag. Och jag tänker visa honom framöver också att jag är här för att gör mitt bästa för Frölunda.