Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Scanpix Foto: Scanpix

Mästarnas väg till guldet

Annons:
FAKTA

NYCKELDATUM PÅ VÄGEN MOT GULDET


• 24 september 2007: HV 71 vinner elitseriepremiären hemma i Kinnarps Arena mot Frölunda med 6-5. Lagets målkung, Jukka Voutilainen, gör det första av sina 26 mål i grundserien.

• 28 februari 2008:
Johan Åkermans kvittering mot Modo med 71 sekunder kvar att spela räcker för att säkra seriesegern - trots att fyra omgångar återstår. Dessutom slog HV 71 det gamla klubbrekordet i antal poäng.

11 mars 2008: Guldfavoriterna HV 71 förlorar överraskande den första kvartsfinalen borta mot Skellefteå. Är Kent Johanssons gäng på väg mot ett dunderfiasko?

18 mars 2008: Svaret är NEJ! HV tar sin fjärde raka seger mot Skellefteå och blir klara för semifinal. Där väntar ”Kentas” gamla klubb Timrå.

3 april 2008: Backarna David Petrasek och Johan Åkerman vänder underläget borta mot Timrå och för HV till final. Plötsligt är guldet nära.

18 april 2008: Eric Johansson trycker in 3-2 i förlängningen av den sjätte finalmatchen. HV 71 TAR DÄRMED SITT TREDJE SM-GULD SEDAN KLUBBEN BILDADES FÖR KNAPPT 37 ÅR SEDAN.

Läs mer om
Pasi Puistola sköt säsongens första elitseriemål för HV 71.
Doldisen Eric Johansson styrde elegant in det sista.
Däremellan har Ledin/Jämtin bråkat, nyckelspelare kommit och gått, Stefan Liv kämpat mot fansens tvivel och Johan Davidsson briljerat.
Här är historien om mästarnas väg till guldet.
Man borde förstått det redan då. I en intervju med SPORT-Expressen några veckor före elitseriepremiären sa hemvändande målvakten Stefan Liv:
- Det brinner i kroppen på mig för att ta SM-guld med detta lag.
Efter två raka smärtsamma semifinalförluster brann guldlågan starkt i varenda HV-spelares kropp. Och Kent Johanssons favorittippade gäng tog kommandot direkt. Efter 23 omgångar var serieledningen uppe i hela 10 poäng. Och SPORT-Expressens krönikör konstaterade det som började gå upp för hela hockey-Sverige:
”Som HV 71 spelar denna höst skriker det faktiskt SM-guld.”

Liv kritiserades

Men för Stefan Liv gick det delvis tyngre. Fem baklängesmål i premiären mot Frölunda följdes upp av fyra insläppta hemma mot Djurgården. Till slut det gick så långt att Liv kritiserades i lokaltidningarna och kallades för ”överreklamerad” - av sina egna fans.
- Det är lätt att ha åsikter. Jag vet vad jag kan, svarade Liv på kritiken - och storspelade mot Timrå.
Medan ”svinen” Per Ledin och Andreas Jämtin grisade vidare tvingades två av HV:s tänkta nyckelspelare lämna klubben. Först var det skadorna som fällde Mattias Remstam. Sedan valde Stefan Pettersson att flytta efter att ha fått för lite speltid.
- Vi kommer att leta efter ersättare, sa sportchefen Fredrik Stillman.

Johansson och Lindström in

In kom Eric Johansson och Johan Lindström. Sedan var guldlaget årgång 2008 komplett. Men HV 71 vore inget guldlag utan sin lagkapten. Johan Davidsson är inte spelaren som skriker högst eller får flest rubriker, i stället brukar han kallas för svärmorsdröm och gentleman. En bild som han själv inte tycker stämmer fullt ut.
- Herregud, jag är verkligen ingen svärmorsdröm på isen. Och jag tror att det är väldigt många som mest är irriterade på mig. Som inte tycker jag är någon mr Perfect på något sätt.

Målkungen Voutilainen

Oavsett vilket så har Davidssons kedja, där han kompletteras av målkungen Jukka Voutilainen och tuffingen Martin Thörnberg, varit årets bästa och viktigaste anfallstrio i elitserien. Och i båset har de övervakats av ”Lill-Kenta”. Tränaren som äntligen fått växa ut till en guldmakare. När schweiziska toppklubben Lugano lockade med drömlön svarade HV-tränaren lugnt:
- Det är smickrande, men jag har kontrakt med HV och trivs jättebra.
En kväll som denna lär han inte ångra sig. En kväll som denna är ”Kenta”, Davidsson, Ledin, Jämtin, Liv och alla de andra kungar i Jönköping. Och inte bara i Jönköping.
En kväll som denna är HV 71 hela ishockey-Sveriges kungar.
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Mest lästa om elitserien
Annons:
Fler mest lästa om elitserien
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Blogg
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader