Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Målkaoset - fick backa klockan fyra minuter

Annons:
FAKTA

Frölunda-Luleå 2-1 (1–0, 0–1, 1–0)
Första perioden: 1–0 (12.44) Per–Johan Axelsson (Christian Bäckman, Fredrik Pettersson) spel fem mot fyra.
Andra perioden: 1–1 (14.44) Jan Sandström (Chris Abbott, Martin Chabada).
Tredje perioden: 2–1 (19.54) Christian Bäckman (Niklas Andersson, Fredrik Pettersson) spel fem mot fyra.
Skott: 32–24 (11–11, 8–8, 13–5).
Utv, Frölunda. 4x2. Luleå: 9x2.
Domare: Wolmer Edqvist, Grums.
Publik: 10 381.

Läs mer om
Kaos i Scandinavium.
Först ett praktslagsmål. Minuten senare missade domare Wolmer Edqvist Luleås kvitteringsmål till 1-1 och tvingades backa klockan över fyra minuter.
- Det kändes som att den var inne, säger målskytten Jan Sandström.
Matchen har varit målfattig, men underhållande.
14.44 in i den andra perioden sköt Luleås Jan Sandström ett skott som tog precis innanför stolpen. Luleåspelarna ville ha mål – men domare Wolmer Edqvist slog ut med händerna och lät spelet fortsätta.
Det dröjde drygt fyra minuter innan ett spelavbrott kom. Då kollade domaren målkameran – som visade att pucken var inne.

Fyra minuter bakåt

Luleå fick sin kvittering och Edqvist tvingades också backa klockan fyra minuter.
Målskytten Jan Sandström var inte imponerad av domarinsatsen – men kunde i alla fall glädjas över målet.
– Det är roligare att ha oavgjort än att ligga under, säger han.
Två minuter före kvitteringen blev det rejält oroligt i Scandinavium. Kampen om en slutspelsplats fick spelarna i Luleå och Frölunda att tappa fattningen. Sekvensen som föranledde jätteslagsmålet var när Chris Abbott slängde iväg ett skott mot Johan Holmqvist efter avblåsning. “Honken” surnade till rejält – och slängde sig på kanadensaren.

Slagsmål

Kort senare kom brorsan Cam Abbott till undsättning – och inom ett par sekunder var samtliga spelare på isen inblandade i ett slagsmål.
Argast av alla var Frölundas Fredrik Pettersson – som brottades med en av Abbot-bröderna. Fyra spelare fick vardera två minuters utvisning för roughing – Holmqvist, Cam Abbott, Joakim Andersson och Pierre Johnsson.
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Mest lästa om elitserien
Annons:
Fler mest lästa om elitserien
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Blogg
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader