LINKÖPING/STOCKHOLM. Linköping förlorade mot HV 71 med 3-0 och har nu fyra raka förluster i elitserien.
Då tappade hemmasupportrarna tålamodet.
I samband med presskonferensen efter matchen så tog sig ett 20-tal fans fram till klubbdirektören Mike Helber - för att kräva tränaren Hans Särkijärvis avgång.
- Jag kände mig inte hotad, säger Mike Helber.
Problemen fortsätter för Linköping.
Efter 0–3 hemma mot HV 71 så ligger laget under slutspelsstrecket i elitserien.
På isen visade spelarna stor frustration och tränaren Hans Särkijärvi tvingades till och med bänka Andreas Jämtin för att lugna ner honom.
Bokade ett möte
Och frustrationen är stor även utanför isen.
I samband med presskonferensen efter matchen mot HV 71 så anslöt ett 20-tal supportrar.
Supportrarna ville prata med klubbdirektören Mike Helber angående Linköpings prekära situation för att få till en förändring.
Flera av dem krävde tränaren Hans Särkijärvis avgång.
– Vi tar inte det här nu, vi bokar ett möte i veckan, sa Mike Helber till de upprörda fansen.
Trots tumultet före presskonferensen så kände sig aldrig Helber orolig för sin säkerhet.
– Nej, jag kände mig inte hotad. Jag känner många av dem och jag förstår att de är frustrerade, säger han till HockeyExpressen.se.
– Det är precis som för vårt lag för tillfället, vi lägger energin på fel saker.
"Vilken korkad fråga"
Linköping har bara tagit nio av 30 möjliga poäng den senaste tiden.
Nu får en av de stora guldfavoriterna kriga för en slutspelsplats.
Men Mike Helber menar att supportrarna är fel ute med sin protest i samband med presskonferensen.
– Det är roligt att folk bryr sig om oss och är engagerade. Men det är inte rätt väg att lösa alla våra problem sent en lördagskväll. Som läget ser ut nu kommer vi inte att göra några förändringar. Jag tycker fortfarande att truppen har en hög kapacitet, men givetvis har vi mycket att jobba på, säger han enligt TT.
Hans Särkijärvi har inga planer på att avgå självmant.
– Om jag kommer att sitta kvar som tränare? Vilken korkad fråga, säger han enligt TT.
– Vi ska vända på det här tillsammans och kämpa oss igenom den här prövningen.