Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Andreas Hillergren / Scanpix Foto: Andreas Hillergren / Scanpix

Holloway fick flytta på sig – då kom målet

Annons:

ÄNGELHOLM. En nykomponerad förstafemma hjälpte en passningskung till mål och Skellefteå till seger med 3–1 borta mot Rögle.
– Jag är glad. Alla har varit på mig om alla assist, sade målskytten Bud Holloway efteråt.

Efter en något svajig säsongsinledning tog Skellefteå ett skutt upp till andra plats i elitserien tack vare segern i Ängelholm.

– Vi hade en kanonbra första match i serien och sedan kanske vi blev lite bekväma några matcher efter det. Nu på slutet, de sista två veckorna, så tycker jag att vi spelar väldigt stabilt. Vi börjar känna igen oss från i fjol och året före det, sade Skellefteås Joakim Lindström efteråt.

Fyra minuter in i matchen trodde Rögles nyförvärv Mike Iggulden att han spräckt nollan och gjort sitt första mål för säsongen. Men det dömdes bort eftersom kanadensaren tog med sig gästernas målvakt Markus Svensson in i målburen.

Holloway jämsides med Söderberg

I stället fick Iggulden se sin landsman Bud Holloway göra upp med sina måldemoner när han sprätte upp 1–0 till Skellefteå elva minuter in i perioden, assisterad av Joakim Lindström och Oscar Lindberg. Målet var Holloways andra för säsongen och med sina 13 poäng (2 mål och 11 assist) ligger han nu jämsides med ettan Carl Söderberg (10 mål och 3 assist) i elitseriens poängliga.

– Det ser lite konstigt ut att komma med bara ett mål och alla assist. Om de hade varit jämnare fördelade så hade folk inte tänkt på det. Men de andra kan också göra mål, det måste inte vara jag, sade Holloway, som är nöjd med sin säsong så här långt.

– Samtidigt kändes det väldigt bra att sätta det.

"Ingen speciell tanke"

Skador och sjukdomar fick Skellefteås tränare Anders Forsberg att flytta upp Holloway i förstafemman och därmed samla lagets tre bästa poänggörare. Det betalade sig mot defensivt duktiga Rögle, då även Joakim Lindström och Oscar Lindberg noterades för poäng och närmade sig toppen av poängligan.

– Det var ingen speciell tanke att Bud Holloway skulle göra mål direkt, det var mer bara tur, sade Anders Forsberg.

I den andra periodens 13:e minut styrde Niclas Burström in 2–0 till gästerna, och strax därefter satte Lindberg 3–0, assisterad av Lindström.
Hemmalaget höll matchen vid liv genom att reducera bara 18 sekunder senare genom Daniel Sondell – men tredje perioden blev mållös.

Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Annons:
MEST LÄST I DAG
MEST SETT I DAG
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader