Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Tommy Samuelsson är tydlig med instruktionerna till sina spelare i Färjestad. Foto: Ronny Johannesson Tommy Samuelsson är tydlig med instruktionerna till sina spelare i Färjestad. Foto: Ronny Johannesson

Har ni något nytt monster i Färjestad?

Annons:
FAKTA

NAMN: Tommy Samuelsson.
ÅLDER: 50.
KARRIÄR: Spelade i elitserien i 19 säsonger, tränare sedan 1999 - Färjestad, Innsbruck, Skellefteå och sen tillbaka till Färjestad igen.
STÖRSTA FRAMGÅNG: Tre SM-guld som spelare, Guldpucken, 215 landskamper, fört upp Skellefteå i elitserien, två SM-guld som coach.
KOM TILL FÄRJESTAD: Femte säsongen.

NYSTRÖMS TABELL


1)
2) FÄRJESTAD

3) DJURGÅRDEN
4) SKELLEFTEÅ
5) FRÖLUNDA
6) MODO
7)
8)
9) LINKÖPING
10)
11)
12)


FÄRJESTAD 2010/11


Bästa nyförvärv:  Rickard Wallin.
Kommer saknas mest: Robin Rahm.
Viktigaste spelare: Superkedjan Prestberg, Wallin, Berglund.
Doldis värd att hylla mer: Mattias Sjögren.
Blivande NHL-stjärna: Jonas Brodin.
Störst risk att få sparken: Alexander Salak.

NYFÖRVÄRV
Alexander Salak (Florida Panthers)
Christopher Nilstorp (Rögle)
Kristofer Berglund (Luleå)
Jonas Frögren (Toronto Marlies)
Jonas Junland (Peoria Rivermen)
Martin Sevc (Dynamo Minsk)
Pelle Prestberg (Leksand)
Mattias Sjögren (Rögle)
Rickard Wallin (Toronto Maple Leafs)
Christian Berglund (Rapperswill)
Patrik Lundh (Bofors)
FÖRLUSTER
Jesper Mattsson (Malmö)
Ari Vallin (HIFK)
Angel Krstev (Avtomobilist Jekaterinburg)
Arto Laatikainen (Södertälje)
Kent McDonell (klubb ej klar)
Fredrik Lindgren (Skellefteå)
Henrik Karlsson (San José Sharks)
Magnus Nygren (Bofors)
Jens Skålberg (TPS)
Marcus Johansson (Washington Capitals)
Jonas Holös (Colorado Avalanche)
Severin Blindenbacher (Dallas Stars)
Johan Gustafsson (Västerås)

Läs också
Läs mer om
Åtta dagar kvar till elitserien.
SPORT-Expressens hockeykrönikör MAGNUS NYSTRÖM räknar ner genom att känna alla tränarna på pulsen inför premiären.
Läs vad Nyström tror om laget på förhand, intervjun med tränaren - och kolla sedan in analysen efteråt.
Tunga hemvändare gör att Färjestad drömmer om guld. Men Nyström tvivlar både på att målvakterna har vad som krävs för att bli näste "Monstret" och att laget kan fälla favoriten HV 71 i en finalserie.
Du var optimistisk även i fjol, men Färjestads säsong tog slut redan i kvartsfinalen (första gången Färjestad inte var med i semifinal sedan 2000) - hade du en övertro på ditt lag i fjol?
- Ja, när man summerar det så var det givetvis så. Vår målsättning var guld. Och det tog slut i kvartsfinalen. Men vi hade inte de ledande spelarna man måste ha för att gå hela vägen.
Ingen risk att ni har en övertro även på detta lag?
- Nej, absolut inte.

Ledarna har plockats hem

Christian Berglund, Jonas Frögren och Rickard Wallin är de uppskrivna hemvändarna, men detta är inte tre superstars från NHL, utan tre spelare som misslyckats i NHL - ställs det inte för höga krav på dem nu?
- Spelmässigt kanske det ställs för höga krav på dem. Men just att de är hemvändare, att de vet hur det fungerar i Färjestad, på det sättet blir de enormt viktiga pjäser. I fjol blev det oro i laget i motgång. Och om du inte tror på dig själv - då blir det väldigt farligt. Nu har vi spelare som vet vad det handlar om och som jobbar sig igenom de tuffa stunderna.
- Och de ska vara ledande spelare. Spelmässigt håller de också väldigt hög nivå, även om de inte etablerade sig där borta. Wallin och Berglund ska leda oss offensivt. Frögren är samma Frögren som han alltid varit - han tar alltid en puck i käften för lagets skull.

En superkedja är född

Du måste väl sätta ihop Wallin och Berglund med Pelle Prestberg också - så vi får se en superkedja?
- Ja, jag har tänkt att de ska spela ihop. Och jag vet att Berglund och Wallin verkligen vill spela ihop. Pelle har extremt målsinne, Berglund är irrationell och går rakt på mål och Wallin håller ihop det. De ska bilda den ledande kedja vi saknade i fjol.
Men att Pelle Prestberg är tillbaka i Färjestad kan jag bara tolka som att klubben gjorde en miss som släppte i väg honom för två år sedan?
- Du, det kan jag inte svara på. Det var inte mitt bord. Och det handlade om pengar. Jag är glad att Pelle är tillbaka och han kommer göra 18 till 20 mål i vinter.
Ingen risk att ni snart kommer försöka köpa tillbaka Jesper Mattsson från Malmö också?
- (Haha) Nej, jag tror inte det. Han trivs ypperligt i Malmö. Och Malmö kommer ha en väldig nytta av Jesper. Det laget kommer absolut ta ett steg till tack vare honom.
Men vad händer om din superkedja sviktar, blir ni inte väldigt sårbara då?
- Nej, jag tror inte det. Vi har såna kvaliteter bakom också. Och vi har värvat bra. Mattias Sjögren har genomgående varit vår bäste forward på försäsongen. Men flera av spelarna bakom måste lyfta sig ett steg till.

Kravet: Ta sista steget

Du måste få fart på några av dina spelare som tidigare vikit ner sig i skarpa lägen - Per Åslund gjorde inte ett mål på sju matcher i slutspelet i fjol, Dick Axelsson bara ett enda och Mikael Johansson bara två poäng. Dessa måste väl skärpa sig när det gäller som mest?
- Ja, de måste ta ett större ansvar. De är jättebra hockeyspelare, men de har inte tagit sista steget i sin utveckling. De skulle leda oss i fjol, men gjorde inte det. Man vinner och förlorar med sina bästa spelare. Nu får de en lugnare miljö bakom Wallin, Berglund och Prestberg. Men de spelarna du nämner måste bli mer intensiva i sitt spel. De måste in framför mål, vara bättre i avgörande lägen och ta mer avslut.
Nu var Dragan Umicevic poängbäst i slutspelet i fjol - men även Dragan måste du väl vilja se mer av när de tuffaste matcherna ska avgöras?
- Det är samma sak med honom. Och han skulle kunna göra 50 procent mer poäng.
Du brukar säga: "guld är alltid målet för Färjestad", men nu har ni enorma förväntningar på er från fansen, det känns som många tänker: "guld eller fiasko". Pallar ni trycket?
- Är det silver så är det fiasko (haha). I Färjestad är det alltid höga förväntningar. Under alla mina år i Karlstad har jag inte upplevt annat än höga förväntningar. Så för mig personligen är detta vardagsliv.
Du skrattade när du sa "är det silver så är det fiasko", men det är lite allvar bakom det också?
- Ja, det är det. Om man tar silver så står man där efter sista matchen och ser motståndarna med SM-bucklan. Då tänker man inte annat än fiasko. Och man mår aldrig sämre än man gör i det läget. Jag vet, jag har varit där. Senare kan man acceptera att motståndarna var bättre.

"Lite Pekka Lindmark-varning..."

Ni fick värsta tänkbara start på säsongen när det avslöjades att Robin Rahm var dopad - du måste ha blivit rasande på honom?
- Jag blev mest chockad. Besviken. Jag förstod ingenting. Det var några väldigt tunga dagar. Man var som i en dimma. Och jag har aldrig haft en så tryckt stämning i en trupp. Men sen tyckte jag att vi kunde bearbeta det på ett bra sätt.
Visst var han tänkt att bli förstemålvakt?
- Ja, med tanke på hur han avslutade förra säsongen. Han stod alla sju kvartsfinalmatcherna och han gjorde det på ett ypperligt sätt. Han hade stora möjligheter att utvecklas ytterligare.
Christopher Nihlstorp och Alexander Salak - för mig känns det inte som ni har ett "Monster" som kan ta sitt lag till SM-guld?
- Du hade sagt samma sak om Jonas Gustavsson när han kom hit. Och Nihlstorp har bättre utgångsläge än Jonas hade. Jag har alltid gillat honom. Jag var rädd när vi mötte Rögle och han stod i mål, han kan verkligen stänga matcher. Det är lite Pekka Lindmark-varning på honom.
Emil Kåberg imponerade som back i European trophy-slutspelet, vore det inte bäst att göra om honom till back? Jag tycker att han blivit för snäll med åren - som back kan man vara lite elakare, så det borde väl passa perfekt?
- Han tyckte det var kul att spela back och han gjorde det väldigt bra. Så han kan nog få göra mer inhopp där. Sen vet jag inte om elak är rätt ord, men han kan bli mer delaktig i spelet där det är mest trafik. Han är verkligen en spelare som både kan ge och ta smällar.

Därför kan Färjestad bli jobbigt

Junioren Jonas Brodin var annars er bäste back i European trophy-slutspelet - det ska väl inte en 17-årig junior kunna vara i detta Färjestad?
- Jo, den här junioren kan vara det. Med den kompetensen han har. Han spelade 30 minuter senast och jag tror inte han gjorde ett misstag. Det är imponerande.
Jag räknar med en drömfinal mellan HV och Färjestad i vår - det gör väl du också?
- Jag hoppas du får rätt. Jag har inget emot det. Vår målsättning är att vara med hela vägen. HV är bra. Men jag tror Djurgården blir bra igen också. Och Linköping - när tjeckerna kommer. Sen finns det alltid uppstickare,
Men kan ni verkligen slå HV i sju matcher - vad har Färjestad som HV inte har?
- Om du jämför oss med HV nu, då är HV bättre. HV har en intensitet i spelet som vi inte har. Inte än. Men när vi har samma intensitet - när Mikael Johansson, "Åsa", Dick och Dragan tagit nästa steg - då har vi alla verktyg för att vinna. Då blir vi jobbiga att ha att göra med.
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Mest lästa om elitserien
Annons:
Fler mest lästa om elitserien
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Blogg
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader