Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Nils Petter Nilsson Foto: Nils Petter Nilsson

Förbundsbasen stöttar Hockeyligan

Annons:

Förbundsordföranden Christer Englund bryter tystnaden runt NHL-lockouten.

Och ställer sig bakom Hockeyligans muntliga överenskommelse om att inte ta in NHL-spelare på korttidskontrakt.

– I nuvarande läge ger jag mitt fulla stöd till hur Hockeyligan hanterat frågan, säger Englund till SportExpressen.se.

Svenska ishockeyförbundets ordförande Christer Englund har valt en låg profil i de heta frågorna runt NHL-konflikten och dess påverkan på framför allt elitserien och hockeyallsvenskan.

NHL-lockouten i sig kom inte som någon överraskning för Englund.

"Kan äventyra sin ekonomi"

– Vi fick signaler redan i våras från båda parter att man räknade med strejk. Men just nu har jag väldigt lite information om vad som händer där borta om hur länge det här kommer att pågå.

Elitserien och hockeyallsvenskan har valt olika vägar när det gäller de lockoutade NHL-spelarna.

Hockeyligan vill inte ha in dem på korttidskontrakt medan allsvenskan gett grönt ljus till det.

– I grund och botten är det här ett beslut som respektive klubb ska fatta. Förbundet kan aldrig gå in och tala om hur varje klubb ska göra eftersom det är de som ska ta kostnaderna, säger Englund, som är medveten om att vissa klubbar kan äventyra sin ekonomi och därigenom sin elitlicens med risk för degradering.

Juniorer kan få smällen

– Vi har inga speciella hänsynstaganden om man haft spelare från NHL eller inte utan de granskas och ska ha balans i sin ekonomi och då måste varje klubb själv ta beslut om de har råd att göra de här investeringarna i spelarna, säger Englund.

– Nu har man så här långt varit väldigt måttlig, även i allsvenskan, när det gäller att ta in spelare.

Christer Englund uttrycker en viss oro att juniorer kan få ta smällen om det kommer in ett stort antal svenska och utländska NHL-spelare.

Vad tycker du om den muntliga överenskommelse som gjorts i Hockeyligan om att inte ta in lockoutade NHL-spelare på korttidskontrakt?

– Hockeyligan samverkar när det gäller kommersiella rättigheter och jag har full respekt för att de gör den bedömningen. Jag har ingen anledning att ifrågasätta det beslutet.

Vill inte spekulera om VM

Men konkurrensverket har ifrågasatt det beslutet?

– De har ifrågasatt att ligan kan göra det och att det ska vara upp till respektive klubb.

Är det bra för hemma-VM i maj om det kommer in NHL-spelare i elitserien?

– Det vet både du och jag att vi inte har någon susning om vilka som är tillgängliga den 3 maj då pucken släpps. Det är för tidigt att spekulera i helt enkelt, säger Englund.

– Om NHL kommer i gång kommer grundspelet i NHL vara klart i månadsskiftet april-maj. Det är min bedömning.

– Om säsongen inte kommer i gång kommer många av de här spelarna spela i svensk ishockey.

Kan det bli svårare att få hem svenska NHL-spelarna när Hockeyligan inte vill ha dem här på korttidskontrakt?

– Nej, det tror jag inte. Vi har en löpande kontakt i vår landslagsledning med spelarna borta i NHL. Det är två helt olika saker så jag tror inte att det kommer att ligga till grund om de kommer hem eller inte.

– Det handlar mer om de hinner spela sig i form för att kunna vara en resurs. Blir det strejk hela säsongen kommer många naturligtvis att spela i elitserien.

"Kan inte ta ett ekonomiskt ansvar"

Englund tillägger:

– Förbundet kan inte ta på sig ett ekonomiskt ansvar för att spelarna spelar i sina klubbar och det tror jag nog att spelarna själva förstår. Sedan får vi se vad som händer längre fram mot årsskiftet.

Tror du att Hockeyligan tänker om då?

– Ja, ligan har varit väldigt tydlig. Är det så här att man kan skriva långtidskontrakt, det vet man den dag då man bestämt att ställa in NHL-säsongen, då är jag alldeles övertygad om att vi kommer att se ett antal NHL-spelare dyker upp på de svenska elitseriearenorna.

Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Annons:
MEST LÄST I DAG
MEST SETT I DAG
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader