Utspelat. Och kanske slutspelat snart för Karol Krizan i Modo.
Killen ser ut att behöva en nytändning.
Modo skulle kunna pröva Mattias Timander i målet. HAN lär i alla fall inte göra bort sig.
Fem jätteras för Modo hittills. Alltid med Karol Krizan i målet.
Efter 6-1-smällen mot Frölunda är det dags att ta sig en rejäl funderare.
Modo har fått tillbaka de flesta av sina skadade spelare och kan inte längre skylla förlusterna på frånvaron av viktiga lirare som Niklas Sundström, Victor Hedman och Andreas Salomonsson.
Långt mellan fantommatcherna
Frånvaron av ett noggrant försvarsspel är ett större problem. Men den allra största finnen i häcken på Modo den här säsongen är målvaktsspelet.
Laget hade några jobbiga säsonger innan Karol Krizan kom till Örnsköldsvik och blev den hjälp klubben behövde för att vinna ett efterlängtat andra SM-guld.
Men i höst har det varit rätt långt mellan fantommatcherna. För långt.
Och när det går utför för Modo är det till och med chockerande illa långa stunder.
1-5 hemma mot HV 71. 0-6 hemma mot Skellefteå. 3-7 hemma mot Luleå. 0-7 borta mot Djurgården. Och så 1-6 i Scandinavium.
Inför matchen mot Frölunda hade superbacken Mattias Timander smått fantastiska plus 17 i statistiken. Han har varit elitseriens bästa back i höst tillsammans med 30-plussarna Kenny Jönsson och Marcus Ragnarsson.
Det är förstås ett skämt att påstå att Mattias Timander skulle vara bättre än Karol Krizan i målet.
Men Modospelarna, jag vet att Victor Hedman ser upp till ”Timmy”, borde tvätta Mattias Timanders bil resten av säsongen i utbyte mot en lektion i försvarstänkande.
Och att köpa en en ny het förstemålvakt i stället för Karol Krizan skulle förstås hjälpa laget tillbaka till där laget var för mindre än en månad sedan.
Etta i elitserien.
***
Brynäs täta defensiv räckte till en vändning och 2-1-seger på övertid mot ligaettan LHC. Andreas Dackells blick för försvarshockey hade behövts i Modo.
***
The botten is nådd. Djurgården spelade ännu en match på skräckarenan, Hovet, och blev i frånvaron av backklippan Marcus Ragnarsson, nollat av Skellefteå.
***
HV 71 släppte förstås in första målet i matchen mot Timrå och tränaren Kent Johansson har fortfarande inte tänt lampan och riktigt ljuset på just det som är mästarnas problem den här säsongen.
***
Hur skulle du vilja fira din 50-årsdag? Färjestads Per-Erik Johnsson hängde på sig brillorna, fattade det lilla anteckningsblocket med vänsterhanden och stegade in i båset i Löfbergs Lila Arena för en kväll på jobbet. ”Perra” jobbade ihop till både tre poäng och tårta med kaffe när Färjestad skickade hem Luleå till Norrbotten med den första nollpoängaren på elva matcher.
***
Södertälje sparkar inte Leif Strömberg. SSK sparkade bäste målskytten Hannes Hyvönen. Och vips har l-a-g-e-t börjat göra mål (fem mot Rögle) och lyft från jumboplatsen. Imponerande...
***
...precis som Kenny Jönssons slagskott till passning från blålinjen i power play bröt upp en isgata bred som Kattegatt till Jakob Johansson på 3-4-målet. NHL-klass. Fem getingar!