Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Dif rasar efter utvisningen på Falk

Annons:
FAKTA

SM-slutspel herrar
kvartsfinal 2 i bäst av 7


Djurgården-Brynäs    1-2 e förl (1–0, 0–1, 0–0, 0–1)
Första perioden: 1–0 (18.42) Marcus Nilsson (Andreas Holmqvist).
Andra perioden: 1–1 (10.02) Jonas Norduist (Magnus Kahnberg, Sebastian Lauritzen) spel fem mot tre.
Fjärde perioden: 1–2 (6.47) Jonathan Granström (Jonas Nordquist, Sebastian Lauritzen) spel fem mot fyra.
Skott: 33–27 (11–6, 10–6, 9–12, 3–3).
Utv, Djurgården: 6x2. Brynäs: 6x2.
Domare: Marcus Vinnerborg, Ljungby, och Pehr Claesson, Alvesta.
Publik: 8 094.

1–1 i matcher.

Läs mer om
Här är domslutet som fick Djurgården och Hardy Nilsson att rasa.
Nichlas Falk åkte ut för en interference sex minuter in i sudden death - och fick se Jonathan Granström avgöra matchen, 1-2.
Minuten innan hade Marcus Vinnerborg släppt en tripping på Marcus Nilson.
- "Falken" var så besviken att han drog härifrån snabbt, säger Djurgårdens sportchef Jan Järlefelt till HockeyExpressen.se.
Domaren Marcus Vinnerborg valde att släppa den tripping som Marcus Nilson råkade ut för i anfallszon minuterna in i sudden death-perioden mellan Djurgården och Brynäs.
Minuterna senare visade han i stället ut Nichlas Falk för interference efter att Djurgårdsbacken stängt vägen för Magnus Kahnberg vid sargen
Att Vinnerborg valde att fria i första fallet och ta en utvisning i den andra situationen fick Djurgården och Hardy Nilsson att rasa.

Inte gladare

47 sekunder efter att Falk åkt ut avgjorde Jonathan Granström matchen på Hovet, 1-2.
Något som knappast gjorde Djurgården gladare.
Efter matchen ville assisterande tränaren Tomas Montén först inte prata om utvisningen som Djurgården menade var dålig känsla av domare Vinnerborg.
- Jag säger ingenting om den, det är bäst så. Det är ju inte jag som dömer, sa han till Kanal 5 och fortsatte:
- Enligt regelboken är det ju helt rätt.
Hardy Nilsson:
- Det är inte mycket att säga. Däremot tycker jag, om man ska kritisera, att de skulle ha tagit en på "Mackan" Nilson i bytet före. Man pratar om spelförstörande grejer och det är ju det Nichlas gör, interference.
- Men det kan bli så med fyrdomarsystemet. En släpper mer och en dömer lite mer efter regelboken. Men det är inget att säga om den utvisningen, säger han till HockeyExpressen.se.

"Solklar"

Matchhjälten Jonathan Granström tyckte dock inte att det var något att diskutera.
- Den är solklar. Någon gång måste de ju ta utvisning, säger han i  Kanal 5.
Kanal 5.s expert Petter Rönnquist:
-  Det är en klockren interference. Men domarna dömer ju inte efter regelboken hundra procent, man får ha lite känsla. Den kommer trots allt i sudden death.
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Mest lästa om elitserien
Annons:
Fler mest lästa om elitserien
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Blogg
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader