AIK andas ut inför elitseriepremiären.
Lagkaptenen Dick Tärnströms fotskada är inte allvarlig.
- Jag siktar på att spela alla träningsmatcherna i Finland. Det ska inte vara något problem, säger Tärnström till HockeyExpressen.se.
Nykomlingen AIK har störts av en mängd skador inför elitseriepremiären.
När även backklippan Dick Tärnström blev skadad (inflammation i ena foten) blev det lite oroligt. Efter att ha stått över matchen mot Almtuna testade Tärnström foten på is under torsdagen.
- Det känns väl lite bättre, säger Tärnström.
- Vi har haft lite oflyt och inte kunnat spela med fullt lag. Det behöver vi väl kanske göra innan det börjar. Nu ser det ut som de flesta är tillbaka.
Tärnström optimistisk
AIK reser till Finland för matcher mot Ak Bars Kazan, Jyp och HPK. Och nya chanser för tränaren Roger Melin att se sitt lag i aktion.
- Det har varit mycket ryckigt och juniorer som varit uppe. Vi har haft svårt att få ihop laget. Nu ska vi kunna spela ihop laget.
Behöver ni förstärka?
- Det är svårt att säga, nu har vi inte kunnat spelat nån match med fullt lag. Jag tror inte att jag har blivit så impad av de lag vi mött. Jag tror att vi kommer att klara oss bra med det lag, sen vet jag inte om tankarna är att vi ska få in spetskompetens senare under året.
- Just nu tror jag på det lag vi har.
Och det innebär?
- Vi har inte som mål att spela i kvalserien igen, om man säger så. Vi ska ge alla lag en match.
Följer du med i förhandssnacket inför elitserien?
- Inte så mycket, om jag ska vara riktigt ärlig. Det blir nån gång ibland man kommer över en tidning. Jag har faktiskt inte följt de andra resultaten heller. Man ska inte dra alltför stora slutsatser av träningsmatcherna, även om det är matcher det också.
Dick Tärnström säger sig ha gillat det han sett av backen Patrik Nemeth, 18 (draftad av Dallas) och forwarden Joakim Nordström, 18 (draftad av Chicago).
- De har tagit för sig väldigt bra på försäsongen. De kommer nog få chansen att visa upp sig i serien, säger Tärnström.
Inte stängt landslagsdörren
NHL-meriterade Dick Tärnström har själv två VM-finaler med Tre Kronor bakom sig. Bland lagkamraterna ser han spelare som skulle kunna spela i landslaget.
- (Christian) Sandberg och (Daniel) Bång tror jag har ett kliv till. Jag skulle inte bli förvånad om nån av dem får chansen i Tre Kronor så småningom.
Hur ser du själv på spel i landslaget?
- Vi får se hur det känns under hösten och hur Pelle (förbundskapten Pär Mårts) tänker, jag vet inte om han vill föryngra laget. Det är nånting man får ta under året och se hur det känns och om man är bra nog.
- Just nu, absolut. Men det är mycket som spelar in. Man har mycket skavanker under året. Ska man vara med där ska man känna sig hyfsat fräsch.
Så hur känns kroppen?
- Jag har haft ett par smågrejer på försäsongen, men hade det varit serie så hade jag spelat. Jag tycker att det känns bra. Det ska bli kul med elitseriemotstånd.
Dick Tärnström lämnade AIK och elitserien 2001 för spel i NHL.
AIK lämnade elitserien för spel i allsvenskan och division 1 säsongen efter.
- Det betyder nog mycket för svensk hockey överlag att vi kom upp. Och här i Stockholmsregionen är det lite mer tryck. Det blir ett roligt år, hoppas jag, säger Tärnström.