Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Andreas L Eriksson Foto: Andreas L Eriksson

"Behöver lära sig spela i elitserien"

Annons:
FAKTA

AIK-Linköping    1-5 (0–1, 1–1, 0–3)


Första perioden: 0–1 (20.00) Magnus Johansson (Patrik Zackrisson, Johan Andersson) spel fem mot fyra.
Andra perioden: 1–1 (0.44) Richard Gynge (Oscar Steen, Jonas Liwing), 1–2 (8.11) Pontus Petterström (Sebastian Karlsson).
Tredje perioden: 1–3 (2.56) Matt Murley (Nicklas Hävelid, Fredrik Norrena), 1–4 (10.46) Jari Tolsa (Robin Persson, Magnus Johansson), 1–5 (14.18) Martin Ylven Laumann (Jari Tolsa, Magnus Johansson).
Skott: 17–37 (6–13, 7–14, 4–10).
Utv, AIK: 4x2. Linköping: 3x2.
Domare: Morgan Johansson, Ljungby, Pehr Claesson, Alvesta.
Publik: 6 823.

SM-guldvinnande tränaren Roger Melin var tillbaka i elitserien. Men för 15 spelare i AIK var det första gången.
Efter 5-1-smällen mot Linköping blir det videogenomgångar.
- Vi kan analysera och studera våra misstag och försöka lära oss nånting av det, säger Melin till HockeyExpressen.se.
6 823 personer på läktarna på Hovet, de allra flesta av dem svartgula AIK-fans, gjorde sitt för att hjälpa AIK i comebacken i elitserien.
Matchen mot Linköping var den första i högsta serien sedan våren 2002 då AIK åkte ur.
AIK hängde med i tempot i första perioden. Men efter en tekning med sju sekunder kvar blev det rörigt framför Christopher Heino-Lindberg i AIK-målet och LHC-stjärnan Magnus Johansson fick fritt skottläge i allra sista sekunden och pricksköt 1-0.
Efter videokoll godkändes målet.
- Tyvärr får de göra 1-0-målet lite snöpligt, där vi borde hållit i de sista sekunderna, säger AIK:s tränare Roger Melin till HockeyExpressen.se.

"Måste spela smartare"

Han har lett Brynäs till SM-guld och haft framgångar i Linköping och dessutom tränat både Färjestad och Frölunda i elitserien.
Men för unga, orutinerade AIK var det första elitseriematchen för 15 av lirarna. Det slutade med 5-1 i baken utan att LHC behövde göra en stormatch.
- Det är 55 omgångar och det är många som behöver lite tid på sig att växa in i det här. Jag tror att det är många spelare som kommer att ta stora kliv de närmaste omgångarna.
Kan det vara positivt att åka på en smäll direkt för att se vad som behöver förbättras?
- Ja på ett sätt. Och vi har tid att lära oss eftersom vi inte spelar nästa match förrän på tisdag (Frölunda borta).
Nu blir det videogenomgångar för spelarna.
- Vi kan analysera och studera våra misstag och försöka lära oss nånting av det, säger Melin.
- Sen vill man inte titta alltför mycket på alla misstag utan ändå ta med sig det som var positivt och det fanns det också.
- Det är många som behöver lära sig att spela i elitserien. Det krävs att man spelar smartare och lite mer uppoffrande och verkligen är noggrann med det man håller på med, säger Roger Melin.
Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Blogg
Annons:
Mest lästa om hockey
Annons:
Fler mest lästa om hockey
Annons:
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader