BERN. De schweiziska flaggorna viftade glatt åt hemmafavoriterna före nedsläpp i Ödesmatchen. När Johnny Oduya gjorde mål på sitt första VM-skott halade man snabbt ner flaggorna på halv stång och tystnade. Vilka får Tre Kronor möta i VM-kvarten?
Det blev snabbt den enda frågan.
En i Schweiz lag hade namnet Seger på ryggen.
Närmare än så var inte värdnationen en... vinst.
Ralph Kruegers ko-gossar är VM:s största besvikelse. Och jag tycker inte synd ett så blekt lag.
Tre Kronor var heltänt inför den här måstematchen.
Många Tre Kronorspelare gjorde ett bra första byte. VM-debutanten Johnny Oduya spelade enkelt och bestämt i egen zon, och Kristian Huselius drog upp ett anfall som slutade med att Marcus Nilson åkte till sig en utvisning.
Knepig match
I allt av värde som hände på isen var hela tiden en svensk bättre än en schweizare.
Jonas Gustavsson hade en knepig match i målet, men lyckades hålla sig på tå trots att han bara hade 13 skott emot sig under de två första perioderna.
Allright. Publiken, den omtalade, gigantiska, fanatiska, gjorde ett försök i tredje perioden att hissa flaggor och gunga i gång förre Frölundafavoriten Martin Plüss.
Men från Plüss till Linus är steget inte långt. Kontringen till 3-0 var så smart att Omark på något sätt var inblandad. Martin Thörnberg hittade Tre Kronors egen balanskonstnär och resten är, som man säger, historia.
Snuvade på rysare
Redan före det målet måste jag bekänna att jag satt och funderade på motståndare för Tre Kronor i kvartsfinalen.
Finland? Tjeckien? Vitryssland?
Vore häftigt med Finland!
Den lilla ”kvartsfinalen” mot Schweiz är avklarad.
Det var så odramatiskt att Johan ”Bagarn” Andersson kostade på sig en attack framåt som gav 4-0.
Vi blev snuvade på en rysare.
Men jag kan leva med det.
***
Johnny Oduya gjorde mål på sitt första skott i VM.
Intressant att se killarnas ansiktsuttryck när de var på väg mot båset och lagkamraterna.
Oduya, inte en min. Självklart inte heller på Nicklas Grossman. Eller Mattias Weinhandl. Loui Eriksson såg lättad ut. Tony Mårtensson? Ett enda stort leende.
***
Skön grej. Niklas Persson åkte på sig en rejäl smäll vid sargen nära sitt bås och blev liggande på isen en kortis. Persson hade rejält ont när han satte sig på bänken. Men när han fick se reprisen av sig själv uppe på jumbotronen började han att garva.
***
Kung Kenny. Karln har inte varit inne på ett baklängesmål på hela VM.
***
Grymt imponerande box play av Rickard Wallin och Johan Andersson.
***
Hade tänkt att klaga lite på det svenska power play-spelet. Då skottfintade Linus Omark i väg en tillräckligt hård passning så att Johan Harju kunde styra in 2-0.
När man minst anar det: The Övertorneå connection strikes again.
***
Ska vi gissa att Stefan Liv får spela den betydelselösa matchen mot Frankrike och att Jonas Gustavsson står i VM-kvartsfinalen.
***
Schweiz förbundskapten Ralph Krueger får sparken - av fansen i Bern. När en kvinna visade upp en dekal med orden: Ralph - simply the best - så busvisslade publiken.
Jag kan förstå de schweiziska fansen. Att inte ha med de bästa inhemska spelarna i ett VM, på grund av gammalt groll, är tjänstefel.
***
Härligt att se Marcus Nilson - och Kristian Huselius förbannade. De är så bra med lite ilska i blodet. Nilson släppte klubban och frågade om Raffaele Sannitz ville slåss.
Sannitz ville inte slåss.
***
Schweizkännaren John Slettvoll tuggade i sig en hamburgare på pressläktaren. Men gick när det var 4-0 och 4.54 kvar.
- Schlafpiller, sa Slettvoll.