Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Grigory Dukor Foto: Grigory Dukor

Bengt-Åkes timeout - hämnd på kritikerna

Annons:
Läs mer om
Med en sekund kvar som förbundskapten såg Bengt-Åke Gustafsson till att få sista ordet.
Skrattande begärde han timeout och skickade en känga till alla kritiker efter semifinalförlusten.
- Timeouten var jävligt avgörande, sa han till TV6 efter slutsignalen och skrattade.
Bengt-Åke Gustafsson har haft en syrlig relation med media under hans sista tid som förbundskapten och han har fått utstå mycket kritik.
Kulmen kom efter gårdagens semifinalförlust, då Bengt-Åke Gustafsson tog timeout med bara 15 sekunder kvar, i ledning med 2–1.
När Sverige sedan förlorade i straffavgörandet fick Bengt-Åke Gustafsson bära hundhuvudet.
I dagens bronsmatch gav han igen.

Visade humor

Med en sekund kvar av matchen visade Bengt-Åke Gustafsson prov på humor då han begärde timeout. Efter all kritik han fått i media för timeouten i slutet av gårdagens semifinal, såg han till att få sista ordet.
När spelarna samlades skrattade bara förbundskaptenen och knöt nävarna i en ring tillsammans med sina spelare och ledare.
När spelet sedan återupptogs blev den svenske förbundskaptenen utbuad av den tyska publiken och efter slutsignalen fick Bengt-Åke gå runt och förklara anledningen till timeouten för de tyska spelarna.

"Osportsligt"

– Det var osportsligt gjort av Sverige. Man tar inte timeout med en sekund kvar, säger Tysklands NHL-back Christian Ehrhoff efter matchen.
Tony Mårtensson förstod kritiken från tyskarna.
– Jag måste säga att jag tycker att det är lite onödigt. Dålig respekt mot tyskarna också. De blev ju griniga för de visste ju inte varför vi tog timeout. Men jag hoppas att de köper det när de fick reda på anledningen, säger Mårtensson.
Bengt-Åke Gustafsson förklarade på presskonferensen efter matchen att det var en hämnd mot svensk media som han tycker har varit efter honom.

"Viktig timeout"

Efter matchen var det en skrattande Bengt-Åke Gustafsson som gick för att intervjuas i TV6.
– Timeouten var viktig i dag. Hade det inte varit för timeouten hade vi fan inte vunnit, skrattade han.
Han medgav också att det kändes skönt att få avsluta förbundskaptenstiden med en medalj.
– Glädje självklart. Att få åka härifrån med bronset känns skitskönt. Känslan är att alla åker härifrån som vinnare, säger Bengt-Åke Gustafsson.

DISKUTERA HÄR!
Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Blogg
Annons:
ELITSERIEN
Annons:
NHL
Blogg
HOCKEYALLSVENSKAN
MEST SETT I DAG
Senaste nytt
FOTBOLL
FOTBOLL
FOTBOLL
Hockeybloggar
SPORT
MEST LÄST I DAG
Fotbollsbloggar

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader