Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Andreas L Eriksson Foto: Andreas L Eriksson

Åtta timmars träningspass för Liv

Annons:
40-gradig kyla.
Åtta timmar långa träningspass.
Stefan Liv sökte en utmaning - och hittade den i Ryssland.
- För att utvecklas var jag tvungen att flytta, säger han inför KHL-premiären med Sibir Novosibirsk.
Med tre SM-guld och rekord i antalet nollor har Stefan Liv varit elitseriens mest framgångsrika ishockeymålvakt det senaste decenniet. Men utomlands har han fortfarande mycket kvar att bevisa.
Den första proffssejouren stannade vid en säsong i Detroits farmarlag Grand Rapids Griffins, 2006-2007.
- Jag är glad över det året, det var väldigt utvecklande och gör den här grejen lättare. Nu vet jag vad det innebär att bo i ett annat land och vad man behöver tänka på.

"En fantastisk tid"

I maj skrev han på för KHL-klubben Sibir Novosibirsk. Segerfesten med HV 71 någon månad tidigare blev också till ett avskedsparty för Liv.
- Nu vann vi guld och har varit i final tre år i rad. Det har varit en fantastisk tid, men för att kunna utvecklas lite till kände jag att jag var tvungen att flytta och testa något annat.
Och nog har Liv, efter bara ett par månader i öst, varit med om annorlunda saker.
Ta bara det här med träningen. Under försäsongen har laget kört upp till fyra pass på sammanlagt åtta timmar – om dagen.
- Det kom inte som något chock. Jag hade pratat med några killar som varit här tidigare och visste om att det är det ryska sättet att förbereda sig på.

Familjen hälsar på

- Första veckan tappade jag sex-sju kilo, men nu har jag nog kommit tillbaka till där jag vill vara igen. Det känns som att jag har mått bra av det.
Då har Stefan Liv större anledning att oroa sig för klimatet. På vintern kan kvicksilvret krypa ned mot 40 minusgrader i Novosibirsk som är Sibiriens största stad.
Och inte kommer han att kunna söka värme hos familjen. Livs sambo och parets två söner, två respektive fyra år gamla, har valt att bo kvar i Jönköping.
- Det är absolut det tuffaste, att vara ifrån familjen. Jag är tacksam för att det finns Skype och internetkameror, så att det går att hålla kontakt. I helgen kommer de hit och hälsar på för första gången.
I premiären på torsdag möter Sibir Novosibirsk Amur Chabarovsk på bortaplan. Med eller utan Stefan Liv i målet, det är frågan.

Roligare matcher i Ryssland

Hittills har han delat speltiden med Jurij Kljutjnikov. En ovan situation för den 29-årige smålänningen som var given etta i HV.
- Med så mycket matcher och resor behövs det två bra målvakter. För min del känns som att formen börjar komma. De två sista matcherna har jag släppt in ett mål. Jag känner mig jättebra förberedd.
Hur skiljer sig ishockeyn jämfört med i Sverige?
- Än så längre har det nästan varit roligare matcher, med mycket skott och situationer. Alla är väldigt individuellt skickliga och det går fortare.
- Som jag ser det är det Europas bästa liga.
Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Blogg
Annons:
ELITSERIEN
Annons:
NHL
Blogg
HOCKEYALLSVENSKAN
MEST SETT I DAG
Senaste nytt
FOTBOLL
FOTBOLL
FOTBOLL
Hockeybloggar
SPORT
MEST LÄST I DAG
Fotbollsbloggar

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader