Kristian Bliznac stänkte in sex mål för Sävehof mot sitt gamla lag Alingsås.
Men övergången var inte bekräftad.
Sävehof förlorade därför matchen med 10-0, efter att misstaget uppdagades.
– Något sådant har aldrig tidigare inträffat i klubbens historia, säger Sävehofs klubbdirektör Stefan Albrechson till GP.se.
Kristian Bliznac lämnade Alingsås för Sävehof. I handbollspremiären möttes lagen. Bliznac gjorde allt för att sänka sitt tidigare lag och kastade in sex mål.
Efter matchen visade det sig att Bliznac inte var spelklar för Sävehof.
– Något sådant har aldrig tidigare inträffat i klubbens historia, säger Albrechtson till GP.se.
– Hur det kunde hända? Det försöker vi ta reda på just nu. Förmodligen handlar det om något missförstånd, någon har trott att någon annan skulle skött det här.
Förlorade matchen
En tröst i fadäsen är att Sävehof inte vann matchen. Alingsås gick segrande ur kampen med siffrorna 34-32. På grund av att Bliznac ändå spelade matchen, ändras resultatet till 10-0 för Alingsås.
Spelaren själv får inget personligt straff.
– Han är ju oskyldig, allt är vårt fel, säger Albrechtson.
GP.se skriver att Bliznacs övergång slutfördes under torsdagen. I Sävehofs nästa match mot Guif ska han vara tillgänglig. Och då ska hans mål också räknas.