Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Brottaren Eddy Bengtsson har tagit sig igenom en skilsmässa säger sig må bra igen. Foto: Per Wissing Brottaren Eddy Bengtsson har tagit sig igenom en skilsmässa säger sig må bra igen. Foto: Per Wissing

Femtio kilo lättare Eddy siktar på OS

Annons:
eddy bengtsson

Född: 30 april 1979 i Göteborg.

Familj: Sonen Cornelis, 4.

Klubb: Örgryte IS och Gladius MMA.

Längd: 191 centimeter.

Viktklass: 120 kilo.

Aktiv sedan: 1985.

Brottningsmeriter: 12 SM-guld mellan 1998 och 2005, Nordisk mästare 2000, 5:a i EM 2004, 12:a i OS samma år.

Målsättning: OS i London i sommar.

Förutom brottning: Tävlar i MMA.

Gör: Förestår ett gym i Masthugget.

GÖTEBORG. För ett par dagar sedan fick Eddy Bengtsson, 33, frågan om han ville vara expertkommentator i SVT under OS-brottningarna i sommar.

Tungviktaren kunde inte ge något svar.

- Jag vet ju inte, jag kanske tävlar själv, säger Bengtsson.

I morgon gör han sensationell comeback i EM i Belgrad.

Egentligen lade han ju av med brottningen för fem år sedan.

Men i morgon står han där på mattan i tajta trikåer igen, mer fit och vältränad än någonsin tidigare i sin karriär.

Eddy Bengtsson har bantat nästan 50 kilo under det senaste året. Som mest stack vågen i väg upp till 165 kilo, i dag visar den 117.

- Det roligaste är att jag också mår bättre mentalt nu, säger Eddy innan av resan till Belgrad. Det går ju hand i hand, den fysiska och den psykiska hälsan.

"Har utvecklats"

- Och jag tycker dessutom att jag utvecklats som brottare, känner mig bättre än någonsin. Kondisen är bättre, jag är snabbare, tål mjölksyra som aldrig förr. Men hur långt det räcker i EM har jag helt ärligt ingen aning om.

- Jag har ju inte varit på den här nivån sedan 2007. Men jag ser mig som en outsider, ingen av mina motståndare har kunnat studera mig och ingen annan vet heller vad jag står. De räknar nog inte med mig och kanske tror att jag bara jag är en föredetting.

Hur kunde vikten skena i väg upp till 165 kilo?

- Jag mådde dåligt, gick igenom en skilsmässa och hade det jobbigt på en del andra sätt. Men nu har jag lyckats ta tag i allt, fixat jobb på gym, är mycket med min son och har fått tillbaka lusten för brottningen.

- Jag känner ingen press längre. Det gjorde jag förr, var alltid rädd för att göra dåliga resultat och kunde inte njuta av att gå en viktig match. I dag brottas jag av rätt anledning, vill bara ha så kul som möjligt.

OS-hoppet lever

I sin viktklass, 120-kilosklassen, är Eddy och Johan Eurén, 26-årige klubbkompisen i Örgryte, de två bästa i Sverige. Eurén står över EM, men ligger steget före Bengtsson inför OS i sommar.

Men Eddy har inte gett upp kampen om att få representera Sverige i London.

- Jag skulle ljuga om jag sa att OS inte finns där i bakhuvudet. Vi får väl se vem av oss som lyckas bäst i de tävlingar som återstår innan dess. Johan är bra, men jag har mer rutin och erfarenhet av internationella matcher.

I morgon avgörs 120-kilosklassen i EM. Eddy Bengtsson och runt 35 andra brottare gör upp om medaljerna. Som vanligt är det ryssar och ungrare och en rad andra östbrottare som blir tuffast att slå. Som mest kan det bli fem matcher för den comebackande svenske stjärnan.

"Siktar på att vinna"

- Jag siktar så klart på att vinna för annars är det ju ingen vits med att åka dit, säger Bengtsson, men i nästa andetag lägger han till...

- ... men som sagt, jag har egentligen ingen aning om hur bra jag är.

Och skulle det spricka, finns ju ändå erbjudandet från SVT kvar...

Annons:
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
PODCAST
Annons:
SILLY SEASON - SENASTE NYTT
Senaste nytt
KICK AND RUSH
Annons:
POKER
SPELA SPEL
Annons:
Senaste nytt
FOTBOLL
FOTBOLL
FOTBOLL
FOTBOLL
FRIIDROTT
FOTBOLL
FOTBOLL
BANDY
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader