Isbad ska rädda sannas OS
Samtidigt kommer hon tvingas leva med både skadan och smärtorna i Peking.
- Det här är en smärta som inte går över förrän till nästa säsong. Hon kommer fortsätta ha ont, säger landslagsläkaren Sverker Nilsson.
Isbad använd av flera idrottsutövare. Till exempelvis av Hammarby i fotollens allsvenska. Spelarna sänks ner i endast sexgradigt vatten. Klubbens fysioterapeut Janne Mian: "Det som sker är att blodcirkulationen stannar av. Blodkärlen drar ihop sig. Sen när man går ut och tar en bastu eller en varm dusch öppnar sig kärlen som då får en skjuts av blod.
"Mian fortsätter: "Slaggprodukter och syre försvinner, pH-värdet regleras. Efteråt upplever kroppen det som att det är dagen efter träning. Du tjänar en dag i återhämtning.
I går testade Sanna Kallur att springa för första gången sedan det misslyckade Golden League-loppet i Oslo för två och en halv vecka sedan.
- Vi körde vanlig slätlöpning, inte med några häckar. Man får vara försiktig. Det går inte att dunka på det första man gör, då får man ont, säger tränaren Torbjörn Eriksson.
Landslagsläkaren Sverker Nilsson har tidigare berättat att Sanna under skadeperioden behandlats med akupunktur och smärtstillande medel.
Knep i jakten på medalj
Nu kan SPORT-Expressen avslöja nästa knep i jakten på OS-medaljer: Isbad.
- Hon ska prova isbad för att snabbare kunna återhämta sig efter ett lopp, och för att det ska kännas lättare dagen därpå. Samtidigt är det väldigt snabb och bra smärtlindring, säger Sverker Nilsson.
Kommer Sanna att använda isbad under OS?
- Om det funkar som jag förväntar mig i träning kommer hon använda det i OS. Det tror jag blir perfekt för henne.
Landslagskollegan Johan Wissman har både under EM 2006 och VM 2007 använt sig av isbad.
- Jag har känt extremt stor skillnad, säger Wissman.
Kan bli en chock
- Första två minuterna är outhärdliga och varje gång funderar jag på att gå upp. Det gör så jävla ont. Man får köra mental träning och tänka på att det är bra för kroppen.
Av Pär Andersson
par.andersson@expressen.se




