TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Till England? Landskronas tränare Henke Larssons uppges i engelska Daily Mail vara aktuell för Blackburn. Till England? Landskronas tränare Henke Larssons uppges i engelska Daily Mail vara aktuell för Blackburn.

Henke aktuell som ny tränare för Blackburn

Annons:
HENKES KLUBBAR

Som spelare:

Högaborgs BK 1988-92

Helsingborgs IF 1992-93

Feyenoord 1993-97

Celtic 1997-04

FC Barcelona 2004-06

Helsingborgs IF 2006-09

Manchester United 2007

Som tränare:

Landskrona Bois 2009-12

Tidigare artiklar

LONDON. Henrik Larsson kan bli ny tränare för Blackburn Rovers.

Enligt engelska Daily Mail är förre landslagsstjärnan en het kandidat som ersättare till Steve Kean.

Enligt uppgifter till tidningen skulle det kosta 690 000 kronor för klubben att köpa ut honom från Landskrona direkt.

- Jag har inte hört ett dugg om det, säger "Henke" till fotbollskanalen.se.

Blackburn Rovers, med det svenska brödraparet Martin och Markus Olsson i laget, åkte ur Premier League förra säsongen och ligger just nu på en fjärdeplats i The Championship.

Nyligen avgick Steve Kean som tränare för klubben efter en mycket turbulent tid, där fansen under en längre tid visat ett stort missnöje med honom.

Keans ersättare är ännu inte utsedd och det har ryktats om bland andra Tim Sherwood och Alan Shearer. Två namn med anknytning till Blackburn Rovers, då de båda varit firade stjärnor i klubben.

Vill ha nån som är känd

Men nu uppger Daily Mail att ett annat namn seglat upp som en het kandidat till tränarjobbet i Blackburn.

Nämligen Henrik Larsson.

Anledningen ska dels vara att klubben är på jakt efter en tränarprofil som är ett känt namn i England, dels för att Sherwood ska ha tackat nej till erbjudandet om att bli klubbens nye tränare.

Henke har lett Landskrona Bois i superettan under knappt tre säsonger, men meddelade för omkring en vecka sedan att det är osäkert med en fortsättning.

"Har ett kontrakt"

- Vi har ett kontrakt som vi har sagt upp och vi får se hur det blir med en fortsättning. Det där får vi ta när säsongen är över, precis som vi gjort de andra åren, sa Larsson då till Helsingborgs Dagblad.

Enligt Daily Mail har Henke en klausul i sitt kontrakt som säger att det skulle kosta Blackburn omkring 65 000 pund, alltså omkring 690 000 kronor att köpa loss honom direkt.

En summa som Rovers inte ska ha några som helst problem att betala om de bestämmer sig för att gå för den svenske Celtic-legendaren.

"Inte hört nåt alls"

Men när fotbollskanalen.se pratar med Henrik Larsson på tisdagsförmiddagen ställer han sig frågande till Daily Mails uppgifter.

- Väldigt intressant att det här blir uppslaget på det sättet, eftersom jag själv inte hört något alls.

- Jag ger mig inte in i det här spelet nu. Så länge jag inte hört något finns det ingen anledning att kommentera någonting kring det. Om något skulle vara på gång då kan jag prata om det, säger Larsson till fotbollskanalen.se.

Annons:
MEST LÄST PÅ FOTBOLLSEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Annons:
Mest lästa om fotboll
Annons:
Fler mest lästa om fotboll
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Senaste nytt om fotboll
MEST SETT I DAG
Senaste nytt
MEST LÄST I DAG
SENASTE NYTT
SENASTE NYTT
SENASTE NYTT
SENASTE NYTT
SENASTE NYTT
SENASTE NYTT
Blogg
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader