Kaoset i Hammarby fortsätter.
FotbollsExpressen.se avslöjade på förmiddagen att vd:n Åsa Sånemyr sagt upp sig efter turerna i Hallenius-affären.
Nu berättar hon själv om beslutet att kliva av jobbet i krisföreningen.
- Jag tycker det är väldigt tråkigt för jag älskar det här jobbet. Men jag känner att det är väldigt svårt för mig att leda ett företag när styrelsen inte vet vart vi ska någonstans, säger Åsa Sånemyr till FotbollsExpressen.se.
Affären om Linus Hallenius övergång till Genoa blev efter många turer klar sent i går kväll.
Men trots att affären nu är i hamn fortsätter det att storma i Hammarby.
FotbollsExpressen.se kunde på torsdagsförmiddagen avslöja att VD:n Åsa Sånemyr har sagt upp sig.
Sågar styrelsen
– Under fem månader jag arbetat har inte bolagsstyrelsen kommit med en enda strategi eller en enda målsättning. Hammarby Fotboll AB var två veckor från konkurs innan uppgörelsen med Linus Hallenius gick igenom, säger hon till Hammarbys hemsida.
Enligt Sånemyr har bolagsstyrelsen underminerat hennes arbete genom att exempelvis läcka uppgifter och arbeta operativt.
- Jag har diskuterat problemen kring det flera gånger men det har inte fått någon effekt, säger Sånemyr, säger Sånemyr till FotbollsExpressen.se.
Har du känt dig motarbetad av styrelsen?
- Nej, men inte stödd.
Tycker du att styrelsearbetet i Hammarby sköts professionellt?
- Om jag hade tyckt det så hade jag aldrig tagit det här beslutet och gjort de här uttalandena som jag har gjort.
"Kommer inte bli bättre"
Vad måste Hammarby göra för att komma till rätta med problemen?
- Jag tror att man framöver behöver titta på vad man behöver i styrelsen i form av kompetenser och inte personer. Och att rekryteringen av ledamöter ska utgå från det, kompetens.
- Jag tror inte att det kommer bli bättre nästa gång det väljs medlemmar till styrelsen om man inte gör något åt systemet. Det är systemet det handlar om. Det byts personer, det saknas långsiktighet och det är fel i processen tycker jag.
Åsa Sånemyr tillträdde posten så sent som i mitten av mars, då hon tog över efter Ulf Ekstedt som var tillfällig VD efter att Michael Andersson avgått under 2009.