TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Michael Steele Foto: Michael Steele

Pandev och Cesar säkrade derbysegern

Annons:
FAKTA

ITALIEN, Serie A


Udinese-Sampdoria 2-3 (2–1)
1–0 Antonio Di Natale (6 str), 1–1 Giampaolo Pazzini (26 str), 2–1 Mauricio Isla (44), 2–2 Nicola Pozzi (57), 2–3 Franco Semioli (66).
Publik: 15 000.

Livorno-Napoli 0-2 (0–1)
0–1 Christian Maggio (45), 0–2 Luca Cigarini (90).
Utv, Livorno: Alfonso De Lucia (89).
Publik: 11 000.

Inter-Milan 2-0 (1–0)
1–0 Diego Milito (10), 2–0 Goran Pandev (65).
Utv, Inter: Wesley Sneijder (27), Lucio (90).
Publik: 55 000.

Palermo-Fiorentina 3-0 (2–0)
1–0 Abel Mathias Hernandez (27), 2–0 Abel Mathias Hernandez (36), 3–0 Igor Budan (58).
Publik: 19 000.

Lazio-Chievo 1-1 (1–0)
1–0 Guglielmo Stendardo (18), 1–1 Sergio Pellisier (77).
Publik: 30 000.

Siena-Cagliari 1-1 (0–0)
1–0 Emanuele Calaio (78), 1–1 Alessandro Matri (81).
Utv, Siena: Cribari (81). Cagliari: Joaquin Larrivey (62).
Publik: 9 000.
Albin Ekdal blev utbytt i den 87:e minuten för Siena.

Bologna-Bari 2-1 (0–1)
0–1 Paulo Barreto (38), 1–1 Henry Gimenez (54), 2–1 Henry Gimenez (72).
Publik: 14 000.

Genoa-Atalanta 2-0 (2–0)
1–0 Rodrigo Palacio (17), 2–0 Hernan Crespo (41).
Publik: 25 000.

Läs mer om
Milan pressade för att kvittera Militos ledningsmål. Då fick Inter frispark - och Pandev klev fram.
Med vänsterfoten lurade han hela Milan - inklusive målvakten Dida - och gjorde 2-0 i Milanoderbyt.
- Det ser faktiskt ut som att Dida missbedömer den, säger expertkommentatorn Martin Åslund i Kanal 9.
Milan jagade ett kvitteringsmål och pressade tillbaka ett decimerat Inter i andra halvlek. Sneijders tidiga utvisning gjorde att Inter tvingades försvara sig. Men när Maicon föll ganska enkelt strax utanför Milans straffområde fick makedoniern Goran Pandev chansen. Och som han tog den. Bollen över Milans mur och förbi målvakten Dida, som stod som förstenad på mållinjen.
- Det ser faktiskt ut som att Dida missbedömer den. Eller så inser han att han inte kan nå den. Men han rör sig inte ens, säger expertkommentatorn Martin Åslund i Kanal 9.

Revansch

En skön revansch för Pandev, som hade en boll i stolpen efter en Interkontring bara minuterna tidigare.
På stopptid fick Milan straff sedan Lucio fått bollen på handen. Lucio fick sitt andra kort och blev utvisad.
Ronaldinho stegade fram till straffpunkten för att reducera och ge Milan nytt hopp. Straffen blev dock inte bättre än att Julio Cesar kunde rädda - och säkra tre poäng till Inter.
- Milan behöver vara bra för att vinna, det behöver inte Inter, säger Martin Åslund i Kanal 9.
- Inter kan kriga och stänga till och ändå vinna, medan Milan måste spela en flödande fotboll för att ta tre poäng.
MEST LÄST PÅ FOTBOLLSEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Mest lästa om Serie A
Annons:
Fler mest lästa om Serie A
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Senaste nytt om fotboll
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader