Han lämnade Barcelona förra året för spel i Milan.
På onsdag möter den svenske superstjärnan för första gången Pep Guardiolas gäng sedan flytten.
Nu erkänner Zlatan Ibrahimovic att Barcelona är världens bästa lag - men han trivs bäst i Milan.
- Jag tycker att Milan är den största klubb jag någonsin spelat med, säger Ibrahimovic till uefa.com.
Inför Champions League-matchen på onsdag erkänner nu Zlatan Ibrahimovic att han lämnade ”världens bästa lag” när han flyttade tillbaka till Italien och Milan förra året.
- Vi kommer spela mot världens bästa lag, det är ingen tvekan om det, säger Ibrahimovic till uefa.com om toppmötet mellan Barcelona och Milan.
- Även när jag lämnade laget visste jag att jag lämnade världens bästa lag. Men för mig och alla andra inblandade, så tror jag att den bästa lösningen var att jag lämnade klubben. Det var den bästa lösningen, för båda parter säger Ibrahimovic som trivs mycket bättre i Milan.
- Jag tycker att Milan är den största klubb jag någonsin spelat med, säger han.
- Jag kände mig som hemma redan första dagen här - de välkomnade mig med öppna armar. Den här stan är mitt andra hem efter Malmö.
Ibrahimovic menar att det viktigaste är att man mår bra och trivs när man spelar fotboll.
- För mig är det viktigt att man är glad när man spelar. Om du är glad så blir det lättare för dig. Känslan du har när du inte är på planen, då är så du känner dig på insidan. Jag hade det jobbigt där (i Barcelona) på slutet, så det bästa var att flytta. Jag var en man, jag stod upp och vi hittade en lösning.
Men trots de jobbiga känslorna i Barcelona och den infekterade relationen mellan svensken och Barcatränaren Guardiola - som återigen aktualiserats i och med utgivningen av självbiografin ”Jag är Zlatan Ibrahimovic” - ser Ibra fram emot mötet.
- Det kommer bli en väldigt spännande, fantastisk match, säger han.
- Att spela mot en gammal klubb är inget personligt för mig. Självklart är det känslosamt, en stor match, men i slutändan är det precis som vilken match som helst. Det är ingen idé att överdriva det.