TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Thomas Engstrom Foto: Thomas Engstrom

Här spexar Zlatan på Nike-visning i natt

Annons:
Läs mer om
LOS ANGELES. Var det hans sista framträdande i Inters matchtröja?
I så fall höll Zlatan Ibrahimovic masken väl.
Klockan var halv sju i morse när Zlatan stod på scenen i Hollywood och presenterade Inters nya matchställ under en stor Nike-gala.
När FotbollsExpressen.se försökte få en kommentar till nattens uppgifter om en övergång till Barcelona valde Zlatan att inte säga något.
Trots att han tre timmar tidigare lovat att ställa upp för några korta frågor efter Inters första träningsmatch för säsongen.
Zlatan var naturligtvis huvudpersonen på The Montalban Theater i Los Angeles när Nike och Inter bjöd in några hundra personer till ett jätteparty i samband med visningen av lagets nya matchställ för säsongen 2009-10.
Zlatan presenterades sist av alla som Inters största stjärna när samtliga 23 spelare kom ut på scenen under galans slutskede.
Han stal också showen när en av hans lagkamrater hade svårt att besvara en fråga på engelska från scenen.
– Han gick i skolan, men ägnade nog mest lektionstimmarna åt fotboll, skojade Zlatan och drog ner kvällens starkaste applåd.
Zlatan påpekade sedan att det inte bara vara de nya matchtröjorna som var vackra och sköna med att säga:
– We are beautiful people.
För det fick han både lagkamraternas och publikens hyllningar.

Inget snack med media

Efter presentationen var en intervjumöjlighet utlovad för media som samlats i Los Angeles för att bevaka Inters träningsläger på UCLA.
Men de enda två frågor som ställdes kom från den inhyrde programledaren och handlade om hur spelarna trivdes i Los Angeles och de svarade artigt att några kändisar hade de inte sett ännu men att det inte spelade så stor roll, då de själva var rätt stora stjärnor.
Det timslånga programmet i The Montalban Theater på Vine Street i Hollywood avslutades med att spelarna kastade ut fotbollar från sponsorn till publiken.
Zlatan gjorde naturligtvis inte som de andra utan sparkade upp sin boll till den del av publiken som satt på andra etaget.
Till allas jubel.
Han verkade trivas i ramnpljuset och om han redan då visste att affären med Barcelona var klar dolde han det skickligt.

Bjöd på sig själv

Zlatan bjöd på sig själv från scenen, klappade i händerna och bugade när ridån gick ner för showen.
När han kom ut genom sceningången och skulle gå på efterfest med speciellt inbjudna gäster en trappa upp i teatern signerade han några tröjor åt unga fans, men ville inte prata med media.
Varken italienska eller internationella journalister fick några kommentarer.
– Zlatan kommer inte att prata med någon, det är det besked vi fått av klubbledningen, sa en av arrangörerna av träningslägret efteråt.
På en direkt fråga från FotbollsExpressen.se om han ville ge några kommentarer om sin situation svarade inte Zlatan utan skyndade iväg med lagkamraterna.
Då var klockan strax efter 22.00 lokal tid, alltså efter 07.00, svensk tid, på fredagsmorgonen.

Spelade fram Materazzi

Zlatan spelade andra halvlek i den inofficiella träningsmatchen mot College Select Team på UCLA Sports Camp tidigare under torsdagskvällen.
Han assisterade till Marco Materazzis 1-1-mål med en perfekt nick och hade ytterligare några rusher och farligheter, men något mål blev det inte.
Matchcen slutade 2-2.
Zlatanjs kedjekompis, Diego Alberto Milito svarade för lagets andra mål.
MEST LÄST PÅ FOTBOLLSEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Mest lästa om Serie A
Annons:
Fler mest lästa om Serie A
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Senaste nytt om fotboll
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader