Mitt under rasistutredningen - i dag möts Anton Ferdinand och John Terry igen.
Queens Park Rangers-försvararen har förklarat att han tänker visa vad han tycker om Terrys påstådda påhopp och inte skaka hand.
Något som får Chelseas tränare att reagera.
- Det här är chansen för Ferdinand att visa att han är en stor spelare och människa, säger André Villas-Boas.
Chelseas och Englands lagkapten John Terry är åtalad för rasistiska påhopp mot Queens Park Rangers Anton Ferdinand.
Terry, som hävdar sin oskuld, ska höras i domstol nästa vecka angående incidenten i ligamatchen den 23 oktober förra året. Skulle Terry anses skyldig kan han dömas till dagsböter på motsvarande 30 000 kronor.
I dag möts Queens Park Rangers och Chelsea i FA-cupens fjärde omgång. Det är första gången sedan den påstådda rasistattacken. The Sun skriver att Anton Ferdinand ska få poliseskort både till och från matchen på Loftus Road.
Det är nämligen inte Terry utan Ferdinand som fått utstå flest hot sedan matchen i fjol.
"Viktigt att de tar i hand"
I november mordhotades QPR-spelaren och hoten har tagits på så stort allvar att han lagt ut över 330 000 kronor på förhöjd säkerhet, påstår The Sun.
Under överinseende av polisen har Ferdinand bland annat installerat nya larm och övervakningskameror runt sitt hem.
Hans familj har försetts med direktuppkopplade larm, så kallade panikknappar, och Ferdinand har även anlitat ett säkerhetsbolag som drivs av tidigare elitsoldater.
Queens Park Rangers lagledning har uppmanat Ferdinand att skaka hand med Terry före matchen i dag, men Ferdinand ställer sig tveksam.
Vilket upprör Chelseas tränare André Villas-Boas.
– Det är verkligen viktigt att de tar varandra i hand, extremt viktigt. Detta är en match som ska bygga på bra och goda värderingar. Det här är chansen för Ferdinand att visa att han är en stor spelare och människa, förklarar Boas för Mail Online.
"Hoppas spelare tar sitt ansvar"
Även dagens möte mellan Liverpool och Manchester United spelas i skuggan av ett rasistpåhopp. Liverpools Luis Suárez anklagades och dömdes för att ha yttrat olämpliga och rasistiska kommentarer till Patrice Evra. Suarez stängdes av i åtta matcher, inklusive eftermiddagens.
Dock ser det ut som att sir Alex Ferguson låter Evra spela.
– Jag hoppas att både spelare och fans tar sitt ansvar den här gången och koncentrerar sig på matchen och ingen annat, säger Manchester Uniteds tränare till BBC.