MALMÖ/STOCKHOLM. En nyckel när Zlatan Ibrahimovic lockades tillbaka till landslaget var fria tryglar utanför planen.
Nu kräver lagkompisarna att Erik Hamrén ger superstjärnan en specialroll även på planen - som en helt fri anfallare utan defensiva uppgifter.
- Då tror jag att han kan göra mer nytta än vad han gjort tidigare i landslaget, säger Anders Svensson.
Zlatan Ibrahimovic, 28, är tillbaka i landslaget – men på nya villkor.
Förbundskaptenen Erik Hamrén har i samtalen under den sista tiden gett Zlatan flera löften för att få till en comeback.
"Stå över någon match"
Trots att han är lagkapten kommer "Ibra" i framtiden inte behöva göra lika mycket media och liknande uppdrag som tidigare – och även kunna hoppa över vissa landskamper.
- Du försöker behandla människor olika med tanke på att man har olika förutsättningar och så vidare, säger Hamrén.
- För mig handlar det om att ta bra beslut. Så visst kan det vara bra för landslaget och för Zlatan att stå över nån match nån gång. Det ska inte vara några problem.
Stora skillnader kommer det att bli även på planen.
4-4-2 är skrotat.
Nu gäller 4-2-3-1 och allt talar för att "Ibra" tar platsen som ensam anfallare.
Och det kan bli i en helt fri roll – utan defensiva uppgifter.
– Jag vill röra mig fritt. Jag är van med det. Det är så jag spelat i Inter och Juventus. Mindre i Barcelona. Att få röra mig fritt. Att agera spontant. Att vara flexibel. Det är det jag vill, säger Zlatan.
Får du det för Erik?
– Om han vill vinna ja... (skratt). Nä, men det är en kommunikationsfråga. Vill Erik jag ska spela vänsterback är jag vänsterback, är jag målvakt spelar jag målvakt. Det är inga problem.
Nian mest naturlig
Erik Hamrén kan tänka sig Zlatan både längst fram i en nummer nio-roll och som släpande forward bakom en annan anfallare.
– "Nian" eller "tian". Nian är väl den mest naturliga. Han har också kvaliteter att spela bakom. Det återstår att se vilka spelare vi har och vilka vi möter. Men han är mest tänkt som ren forward, säger Hamrén.
SPORT-Expressen har varit i kontakt med flera landslagsspelare – som mer eller mindre kräver att Zlatan ska få spela i sin drömroll.
- Det är klockrent för honom, säger Anders Svensson.
- Kan man få honom att lägga mer kraft, och det får han om han har två kvicka spelare omkring sig som är löpvilliga, och han behöver inte ta ett jättehårt jobb hemåt hela tiden utan kan hålla sig uppe så tror jag han kan göra mer nytta än vad han gjort tidigare i landslaget.
Tobias Hysén:
- Hade jag fått välja så är det klart man hade använt honom så mycket som möjligt med tanke på hans kvaliteter och få spelarna runtomkring att...jag ska inte säga spela för honom, för det kan man inte säga – men det är klart han ska ha mycket boll.
Att man låter spelet kretsa kring honom?
- Ja, om han själv vill det.
"Går på intuition"
Ulf Svensson, nära vän och tidigare assisterande tränare till Hamrén, tror att förbundskaptenen kan komma att ge Zlatan en fri roll.
- Zlatan är en oerhört kreativ fotbollsspelare som går väldigt mycket på intuition och inte förutbestämda löpningar. Begränsar man honom då känns det naturligtvis inte riktigt lika bra för honom, säger Ulf Svensson.