Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Nils Petter Nilsson Foto: Nils Petter Nilsson

Martin Olsson: "Skulle vara coolt med Henke"

Annons:

KARLBERG. Blackburn är på jakt efter ny tränare.

Då vill Martin Olsson ha in Henrik Larsson – som har kopplats ihop med klubben.

– Han har spelat på hög nivå under lång tid. Han kan lära oss spelare mycket, säger Olsson.

Martin Olsson stoppades från senaste landslagssamlingen på grund av en ljumskskada. Nu är han tillbaka.

Under hösten har han spelat en del matcher med sitt Blackburn, som numera huserar i engelska andradivisionen, the Championship.

– Det är svårare än vad jag trodde. Jag trodde att vi skulle dominera alla matcher. Det var tufft, väldigt tufft, säger Olsson om kvaliteten på ligan.

"Fast prislapp"

Blackburn har skakats av ägarstrul, supportermissnöje och knackigt spel det senaste året. När laget degraderades från Premier League, var det nära att Olsson packade sin väska. Men så blev det inte.

– Klubben ville inte släppa mig. Det var en fast prislapp på mig också. Varje gång någon klubb kom in för mig, höjde de priset också. Men jag får respektera det och köra på.

Du ställde inte till med något bråk?

– Nej, det är inte min stil. Jag vill inte göra så.

Tränaren Steve Kean fick lämna sin post i slutet av september. Sedan lång tid tillbaka har supportrarna velat ha Kean väck. Till slut fick de som de ville.

– Fansen är glada. För oss var han en bra tränare och en bra kille. Men sådan är fotbollen – man måste vinna matcher. Fansen gillade inte att vi åkte ned till Championship, så det var väl hans tur att få sparken, säger Olsson.

"Coolt med Henke"

Alan Shearer, Tim Sherwood, Ole-Gunnar Solskjaer och Henrik Larsson har lyfts fram som aktuella tränarnamn för att efterträda Kean. Om Olsson hade fått välja hade han plockat "Henke" Larsson.

– Det skulle vara coolt. Vi får se vad som händer, men det hade varit grymt.

– Jag har inte tänkt så mycket på det. Henke är den enda som jag har tänkt på, att han skulle vara grym. I övrigt bryr jag mig faktiskt inte. Jag tänker bara på fotbollen.

Olsson och Larsson har samma moderklubb – Högaborgs BK. Och en viss relation vid sidan om planen.

– Vi snackar när vi träffas. Vi är ju uppvuxna på samma ställe. Men det är inte som att jag ringer honom varje dag.

Vad säger du om honom som tränare?

– Han kan mycket om fotbollen. Han har spelat på hög nivå under lång tid. Han kan lära oss spelare mycket.

Konkurrerar med Safari

Olsson kommer att konkurrera med Behrang Safari om en plats till vänster i backlinjen under matcherna mot Färöarna och Tyskland.

– Båda matcherna kommer att vara tuffa. Första matchen kommer att vara tuffare än Tyskland, med tanke på väder och planen.

Ingen risk för underskattning alltså?

– Jag underskattar dem inte. Förhoppningsvis vinner vi med 3-0, men man vet aldrig.

Det är ändå viss skillnad på kvalitet om man tittar på lagen.

– Ja, om man kollar på kvalitet och spelarna så. Men jag tror att Färöarna kan göra det tufft för oss på ett annat sätt.

Annons:
MEST LÄST PÅ FOTBOLLSEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Mest lästa om fotboll
Annons:
Fler mest lästa om fotboll
Annons:
Senaste nytt om fotboll
MEST SETT I DAG
Senaste nytt
MEST LÄST I DAG
SENASTE NYTT
SENASTE NYTT
SENASTE NYTT
SENASTE NYTT
SENASTE NYTT
SENASTE NYTT
Blogg
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader