I en stor intervju med tidningen El Periodico berättar Zlatan Ibrahimovic om den tunga måltorkan i Barcelonas tröja - och varför han rankar spansk fotboll högre än italiensk.
Dessutom avslöjar Zlatan sanningen om middagen med tränaren Pep Guardiola.
- Jag blev överraskad när han frågade mig. Det är första gången som det händer i min karriär, säger Barcaanfallaren.
Efter succéstarten i Barcelona med elva mål på 13 matcher har Zlatan Ibrahimovic upplevt en tyngre period.
I sex raka ligamatcher har anfallaren gått mållös av planen.
Med sänkt huvud byttes Zlatan ut i den 52 minuten – rekordtidigt – i lördagens segermatch mot Getafe.
Nu undrar hela fotbolls-Europa vad som hänt med superstjärnan – och vill veta varför tränaren Pep Guardiola bjöd ut Ibrahimovic på en middag i förra veckan.
Blev överraskad
I en stor intervju med den spanska tidningen El Periodico svarar Zlatan:
– Jag blev överraskad när han frågade mig. Det är första gången det händer i hela min karriär. Men det var en väldigt spontan och enkel inbjudan, säger Zlatan till El Periodico om den uppmärksammade middagen.
Enligt Zlatan ville Guardiola höra hur anfallaren mådde – utanför planen.
– Han frågade mig om jag mår bra, om jag är lycklig, om jag känner mig bekväm i staden och om min familj har anpassat sig bra till den nya omgivningen i Barcelona. Han har en idé – om jag är lycklig, så kommer jag prestera på planen. Det var en mycket trevlig middag, fortsätter han.
Likadant i Juventus
I intervjun vill Zlatan också tona ner uppmärksamheten kring hans måltorka.
– Det har hänt flera gånger förut. Första året i Ajax gick det bra, nästa år gick det upp och ned som en berg- och dalbana. Det är normalt, eftersom man måste anpassa sig på många plan på väldigt kort tid när man byter klubb. Det var precis likadant när jag var i Juventus, och nu är det så i Barcelona. Det är viktigt att göra mål – men det är inte allt, säger Zlatan till El Periodico.
Zlatan belyser återigen hur väl han trivs i den nya klubben – och ger också italiensk fotboll en rejäl känga.
– I Italien bryr de sig inte om bra fotboll. Att vinna är allt som betyder något. Bra fotboll är överskattat i Italien.