Oenigheterna med Pep Guardiola fick Zlatan att lämna Barcelona.
Nu berättar Zlatan om relationen till Barcelonatränaren och situationen som blev ohållbar.
- När jag gick in ett rum så lämnade Guardiola. Jag vet inte, han kanske var rädd för mig, säger svensken.
Han blev klubbens dyraste värvning någonsin när han skrev på för Barcelona i juli 2009. Efter drygt ett år är det nu klart att Zlatan Ibrahimovic väljer att lämna den spanska storklubben för att återvända till Serie A.
En övergång som enligt agenten Mino Raiola framför allt beror på oroligheterna kring Zlatan i klubben.
- Om det inte skulle ha hänt saker runt honom så hade han stannat.
"Favoriserar Messi"
Enligt spanska Marca startade bråket mellan Zlatan och Guardiola då den svenske stjärnan, i februari, anklagade tränaren för att favorisera Leo Messi.
- Du favoriserar bara Messi. Mig lurar du inte, ska Zlatan ha sagt enligt tidningen.
Samtidigt har Zlatans agent flera gånger uttalat sin kritiskt om Guardiola, något som retat gallfeber på klubben som under fredagen, dagen innan affären var klar, gick ut med ett offentligt uttalande där man fördömde agentes kritik mot barcatränaren och hotade att bryta allt samarbete med Raiola.
"Kan försvara mig själv"
Under en presskonferens på lördagen slog Barcelonatränaren Pep Guardiola på nytt tillbaka mot Raiola och dennes kritik.
På frågan om vad han tyckte om det officiella uttalandet mot Raiola på Barcelonas hemsida svarade Guardiola:
- Jag kan försvara mig själv men jag tycker det är bra att klubben skyddar sin image och sina anställda.
- Jag har bara pratat med Raiola en enda gång så jag är förvånad över att han anser sig känna mig så bra.
Skämtade om nytt Barca-kontrakt
Raiolas svar kom kort innan han gick in i slutförhandlingarna om en övergång till Milan:
- Att jag inte känner Guardiola så bra men jag har bara sagt logiska saker om honom. Jag vet att Guardiola är den som betämmer men jag försöker bara försvara min klient, säger han enligt Sky Italia och fortsätter.
- Bara min spelare kan säga till mig att inte prata mer, eller min familj.
Sista passningen
Efter tre timmars förhandlingar blev övergången till Milan klar under lördagskvällen då Zlatan kom till Camp Nou för att skriva på för Milan.
På väg in till kontraksskrivandet kunde Zlatan inte motstå att skicka en sista passning till sin tränare och få sista ordet i bråket.
- Jag är här för att skriva på mitt nya kontrakt med Barcelona. Guardiola har bett mig om det, skojade Zlatan på väg in på Camp Nou.
Pikar Guardiola
När Zlatan kom ut efter mötet berättade han om beslutet att gå till Milan och oenigheterna med Guardiola som ficck honom att vilja lämna klubben, trots den uttalade drömmen om att vinna Champions League med Barcelona.
- Den drömmen försvann på grund av en person.
Menar du mister (Guardiola)?
- Ja, jag menar filosofen. Jag vet inte om han är rädd för mig.
Skulle du kunna återvända till Barcelona i framtiden?
- Det är bäst att jag inte svarar på det.