Mot alla odds slog de storfavoriterna Ryssland.
Nu är Grekland vidare till kvartsfinalerna – och euforin är total hos de grekiska spelarna.
– De här ögonblicken är ren magi för oss. Det är en fantastisk kväll för alla greker, säger lagkaptenen Giorgos Karagounis enligt AP.
Efter första omgången pratades det om Ryssland som outsiders i EM. 4-1 mot Tjeckien lät vansinnigt starkt, och avancemang kändes mest som praktikalitet för Andrej Arsjavin och resten av gänget.
Inför sista omgången skulle det räcka mot en poäng mot gruppjumbon Grekland. Men det skulle visa sig vara betydligt svårare än väntat för Dick Advocaats gäng.
Anföll fullt ut
Med skyttekungen Alan Dzagojev i spetsen producerade man anfall på anfall – utan att kunna spräcka den grekiska nollan.
I stället var det veteranen Giorgos Karagounis som slog till.
35-åringen rusade fram i straffområdet i 45:e minuten, fick bollen och satte 1-0 under Vjatjeslav Malafejev. Ryssland var chockat.
Ryssland förlorade
Där efter satsade ryssarna allt på en kvittering och slängde in anfallaren Roman Pavljutjenko. Men det hjälpte föga.
Grekland höll ut, samtidigt som Tjeckien slog Polen – och lyckades helt sensationellt slå ut storfavoriterna Ryssland.
"Galen grupp"
Ryssland, som inte hade förlorat på 14 raka landskamper.
– Det här är precis tvärtemot vad man trodde skulle hända i den här gruppen, speciellt efter att man hade sett de första matcherna. Ryssland verkade vara så bra, så aggressiva. Vi trodde att de skulle köra över grekerna. Och så går grekerna och vinner, säger SVT-experten Daniel Nannskog.
– Det är en helt galen grupp.
"Ren magi"
Segerskytten och lagkaptenen Karagounis var helt euforisk efter matchen.
– De här ögonblicken är ren magi för oss. Det är en fantastisk kväll för alla greker. Jag tackar Gud för de här ögonblicken. Jag kan inte beskriva hur jag känner. Det är så underbart, säger han enligt AP.
"Gav folket glädje"
Anfallaren Georgios Samaras vittnade om att triumfen kändes extra skön efter alla ekonomiska problem som Grekland har lidit av den senaste tiden.
– Vi är stolta över att vi gav folket där hemma lite glädje och en paus från deras problem, om så bra för en kort stund, säger han.
– Vi gjorde en väldigt bra defensiv insats, men det var vår vilja som var huvudsaken. Den stoppade dem från att göra mål.
– Jag bryr mig inte om vem som ska spela härnäst, det är bara underbart att ha lyckats med det här.
"Förtjänade mer"
Ryska målvakten Vjatjeslav Malafejev kände lika starkt – fast på motsatt vis.
– Det är överväldigande känslor. Jag tycker att vi förtjänar mer, men det gick inte. Att släppa in det där målet precis innan halvlek kändes hemskt, säger han.
Förbundskaptenen Dick Advocaat var bitter.
– Vi utklassade grekerna. Vi gav bort det första målet och kunde inte hämta oss. Grekerna är mästare på att låta en match blöda till döds.
Grekland och Tjeckien kommer nu möta antingen Tyskland, Danmark, Portugal eller Holland i kvartsfinalerna.