Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Danska EM-drömmen krossad mot Tyskland

Annons:
Danmark-Tyskland 1-2 (1–1)

0–1 Lukas Podolski (19), 1–1 Michael Krohn-Dehli (24), 1–2 Lars Bender (80).
Domare: Carlos Velasco Carballo, Spanien.
Publik: 32 990 (Lviv).
Danmark (4–2–3–1): Stephan Andersen – Lars Jacobsen, Simon Kjaer, Daniel Agger, Simon Poulsen – Niki Zimling (Christian Poulsen 79), William Kvist – Jakob Poulsen (Tobias Mikkelsen 82), Christian Eriksen, Michael Krohn-Delhi – Nicklas Bendtner.
Tyskland (4–2–3–1): Manuel Neuer – Lars Bender, Mats Hummels, Holger Badstuber, Philipp Lahm – Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger – Thomas Müller (Toni Kroos 84), Mesut Özil, Lukas Podolski (André Schürrle 63) – Mario Gomez (Miroslav Klose 74).

Läs mer om

KIEV/STOCKHOLM. Här dör den danska EM-drömmen i Lviv efter 1-2 mot Tyskland i den rafflande gruppspelsavslutningen.

Nästan på årsdagen tjugo år efter EM-guldet mot just Tyskland i finalen missar danskarna ett vidare avancemang.

- Vi var på väg att gå vidare och besvikelsen över att vi inte lyckades är förstås väldigt stor, säger Michael Krohn-Delhi.

En seger hade tagit dem vidare men också ett oavgjort resultat på Arena Lviv hade, med lite tur, räckt.

Ikväll släcktes dock hoppet om en ny EM-succé för Danmark och förbundskaptenen Morten Olsen, trots att man länge klarade av att hålla stången mot den tyska lagmaskinen.

Mittfältaren Michael Krohn-Dehli nickade in danskarnas kvittering till 1-1 i den 24:e minuten – men det hjälpte alltså inte i slutändan.

Några hjältar likt målskyttarna John Jensen och Kim Vilfort från EM-guldet 1992 fanns det inte – och nu är det över.

- Atmosfären är inte så bra just nu, det sades inte mycket i omklädningsrummet, säger Krohn-Delhi efteråt enligt Ekstrabladet, men som ändå tycker att man kan vara stolta.

- Man sade före mästerskapet att vi skulle bli hemskickade med noll poäng. Vi var på väg att gå vidare och besvikelsen över att vi inte lyckades är förstås väldigt stor.

Tyskland avgjorde sent

Tysklands försvarare Lars Bender kunde avgöra med sitt 2-1-mål i den 80:e minuten på en snabb omställning bakom målvakten Stephen Andersen, och därmed också säkra gruppsegern i ”Dödens Grupp”.

- Det är för jävligt. Vi släppte in två billiga mål, säger William Kvist.

Men redan i halvtid stod Danmark med ena foten ur mästerskapet, 1-1 stod det även i mötet mellan Holland och Portugal – ett resultat som i det läget gav Portugal andraplatsen i gruppen.

Och precis före Tysklands 2-1-mål kom beskedet från Charkiv att Cristiano Ronaldo gett portugiserna ledningen med 2-1.

Det var mörkt för våra nordiska grannar - som samtidigt rasade över en utebliven straff då Nicklas Bendtner drogs i tröjan innan Tysklands andra mål kom.

”Ett bittert nederlag”

Anfallaren Lukas Podolski gav tyskarna ledningen redan efter 19 minuter efter en stark tysk dominans, och den svartvita lagmaskinen radade upp målchanser.

När slutsignalen gick var det tomma miner hos de danska spelarna och lagkaptenen Daniel Agger stod still och tittade upp mot den mörka himlen.

- Vi får acceptera att tyskarna är bra och vi vet att många inte kan stå emot dem, men vi försvarar oss bra mot deras offensiv, tyckte ändå Kvist.

Och efteråt hyllades dock danskarnas insats av TVT4-experten Jens Fjellström.

– Jag tycker vi kan summera Danmarks öde genom att de visat att de har spelidé som håller riktigt, riktigt bra. Det kan de ta med sig och vara stolta över. Hade de hamnat i en enklare grupp hade de kunnat krångla sig vidare, säger Jens Fjellström.

”Hade gett helt andra förutsättningar”

Som omedelbart tänkte på 2-3-förlusten mot Portugal – matchen som blev danskarnas stora fall.

– Man gör en fenomenal insats mot Holland, kommer tillbaka fenomenalt mot Portugal och är nära att ta poäng där. Det är det som de kommer gräma sig allra mest över när de summerar turneringen, för det hade gett helt andra förutsättningar till den här matchen.

- Med det sagt, tycker jag vi har gjort en väldigt bra insats i turneringen. Det här laget har framtiden framför sig, säger Morten Olsen till AP.

- Vi kan vara nöjda med vår insats men inte med resultatet. Jag tycker vi visar att vi kan spela mot de stora lagen, avslutar William Kvist.

Annons:
MEST LÄST OM FOTBOLLS-EM
Annons:
Senaste nytt om EM
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Blogg
Annons:
Blogg
Blogg
Annons:
SVERIGES EM-TRUPP
MEST LÄST OM FOTBOLLS-EM
Annons:
EM 2012
EM-LÅTEN
Senaste nytt
SILLY SEASON - SENASTE NYTT
AGENDASÄTTARNA
PÅDDEN MED OLSSON & EKWALL
MEST LÄST I DAG
Blogg
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader