Ett onödigt poängtapp.
En förlorad förstaplats.
Men ändå klart för åttondelsfinal. Och från sjukhuset i Milano dessutom sköna rapporter om en glad och tillfrisknande Antonio Cassano som tittat på matchen tillsammans med vänner.
Milan hade något så ovanligt som en dålig kväll med ett - i slutändan - helt okej resultat.
Milan ville slå Bate Borisov för att befästa förstaplatsen i gruppen före Barcelona, inför mötet med Barcelona.
Milan ville också slå Bate Borisov för Antonio Cassanos skull.
Men när det chartrade flyget lyfte från Minsk i går kväll hade Milan bara en poäng med sig i paketet hem till Cassano och när planet satte ner hjulen på Malpensa-flygplatsen några timmar senare fick de ödmjukast tacka värsta konkurrenten Barcelona för att ha hjälpt dem till en säkrad slutspelsplats.
Det var dock långt ifrån så det såg ut som att det skulle sluta efter 45 minuter spelade mot Bate Borisov.
Mycket bra första halvlek
Milans första halvlek, och framför allt sista halvtimmen av den första halvleken, var mycket bra och helt i klass med den uppåtpekande formkurva laget klättrat framåt på den senaste tiden. Bate Borisov var tillbakatryckta, det skapades chanser och Zlatan Ibrahimovic gjorde - som han gör i Champions League numera - mål. Men bara ett, och det blev Milans fall den här kvällen.
Klyschan som stämde bra just i går var nämligen den om att man på den här nivån sällan har råd att missa så många möjligheter som Milan - och framför allt Robinho - gjorde. Efter att Bate Borisov fått straff, och utnyttjat den, tidigt i den andra halvleken lyckades trepoängsjägarna från Italien trots sina starka motivationshöjare - att försvara gruppledningen samt viljan att dedikera en seger till den mystiskt sjuke Cassano - inte resa sig igen.
1-1 var när slutsignalen gick därför ett misslyckat resultat för Milan.
Cassano mår okej
Men hemifrån från Milano kom ändå rapporter som säkert lättade upp den något dystra stämningen i omklädningsrummet. Enligt italienska medier var det nämligen en glad och skojfrisk Cassano som omgiven av vänner följt matchen från sin sjukhussäng, vilket bekräftade den bild som besökare, som Inter-konkurrenterna Marco Materazzi och Giampaolo Pazzini, redan under gårdagseftermiddagen levererade utanför sjukhuset: Cassano mår under omständigheterna helt okej.
Och när Barcelona senare under gårdagskvällen planenligt spöade Viktoria Plzen så blev Milan också klart för åttondelsfinal i Champions League. Förstaplatsen är dessutom fortsatt i egna händer inför mötet med just Barcelona om några veckor.
Laget mådde nog därmed också - till slut - helt okej under omständigheterna.