KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Backe: "Isak blir inte särskilt sysselsatt"

Annons:
Läs mer om
Andreas Isaksson lämnar kristiden i Premier league för PSV Eindhoven.
- I ligan blir han nog inte särskilt sysselsatt, men däremot i Europaspelet, säger Hasse Backe - tidigare i ledarstaben i Manchester City - till TT.
Lidandet är över, efter månader av intensiva spekulationer om Andreas Isakssons framtida klubbadress kom på onsdagen beskedet: den svenske landslagsmålvakten lämnar Premier league för spel i holländska PSV Eindhoven.
De åtta insläppta målen i serieepilogen är historia.
- Jag ser mycket fram emot det här och det känns mycket bra att vara här, säger Isaksson till PSV:s hemsida.
Hasse Backe, som på nära håll sett svensken misslyckas i Manchester City, gladdes åt den nya klubbadressen.


"Naturligt steg"

- Absolut, nu när klubben har sålt Heurelho Gomes talar ju mycket för att Andreas blir förstemålvakt. Det har han givetvis haft med i sina beräkningar när det handlar om klubbval.
- När det började spekuleras i januari fattade jag det som att det inte fanns några konkreta anbud, trots att var och varannan klubb nämndes. Men steget till PSV, som är en toppklubb i Holland, tycker jag är naturligt, säger Backe.

"Ajax och PSV styr"

Men så mycket att göra i målet tror inte Backe att "Isak" får.
- Ser man till själva ligaspelet så kommer han kanske inte att få särskilt mycket att göra i många matcher eftersom Ajax och PSV är de enda toppklubbarna och styr ligan. Men fördelen är ju att PSV spelar i Champions league och att de brukar göra bra ifrån sig där. Så i Europaspelet finns utmaningarna.

"Större än City"

Förre detta landslagsspelaren Klas Ingesson, som spelade i PSV 1993–94, håller inte med.
- Det är en jättestor klubb han kommer till och även om det är ett av de bättre lagen i holländska ligan lär han få mycket att göra i målet. Holland spelar ju bra offensiv fotboll, säger han.
- Som jag ser det är dessutom Eindhoven en större klubb än Manchester City. Självklart finns mycket bättre klubbar överlag i engelska ligan men Eindhoven är ett bra skyltfönster.

"Lyft för honom"

Efter den usla säsongsavslutningen i England åkte landslagsmålvakten hem till sin gamla klubb Trelleborg för att komma i form inför EM. Redan då spekulerades i nya klubbadresser och han kopplades först samman med turkiska Galatasaray.
Men när EM började ökade intresset för Isaksson och Atletico Madrid och PSV ställde sig i kö för att få svensken.


"Ett lyft"

I Trelleborg, där Isaksson spelade säsongen 1999, är hans dåvarande tränare Alf Westerberg inte alltför förvånad över klubbvalet.
- Ligan i Holland håller väl inte fullt lika hög status som i England men jag tycker absolut att det här blir ett lyft för honom. Framför allt handlar det ju om att få spela och min reaktion är bara positiv. Det håller ju inte i långa loppet att han kommer till Trelleborg för att träna upp sig, säger Westeberg, i dag assisterande tränare i Skånelaget.
Annons:
MEST LÄST PÅ FOTBOLLSEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
TÄVLING
Annons:
Senaste nytt
Blogg
Annons:
Premier League
Blogg
Annons:
PREMIER LEAGUE
Annons:
Blogg
MEST SETT I DAG
ALLSVENSKAN
SERIE A
LANDSLAGET
DAMALLSVENSKAN
LA LIGA
CHAMPIONS LEAGUE
Blogg
SUPERETTAN

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader