TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Tobias Hysén. Foto: Adam Ihse / Scanpix Tobias Hysén. Foto: Adam Ihse / Scanpix

Malin Jonson: Därför har Blåvitt slagläge

Annons:
IFK Göteborg ligger på en delad tolfteplats i allsvenskan. De har lyckats göra 19 mål på 16 matcher i år.
Så vad talar för att Blåvitt ska ta sig vidare i Europa League?
En hel del, faktiskt.
I tisdags satt vi på redaktionen och funderade på vad dagens IFK Göteborg egentligen har att göra i Europa. Laget har underpresterat i stort sett hela säsongen; enkla misstag har lett till baklängesmål, det saknas framspelare till Tobias Hysén på topp, "Tobbe" själv har saknats större delen av säsongen och spelarna lägger över ansvar på varandra i stället för att ta det själva.
På många sätt - och i det här sammanhanget betydelsefullt - saknas det en Pontus Wernbloom i Blåvitt.

Men det där vet ni redan.
Trots det menar jag att Blåvitt har ett riktigt bra slagläge att ta sig vidare till playoffspelet för en plats i Europa Leagues gruppspel.
För i Alkmaar möttes jag av ännu större bryderier.
AZ har tvingats i stort sett halvera sin budget inför säsongen. När lagets assisterande tränare kastade ut oss journalister efter 20 minuter av gårdagens träning på AZ Stadion gick vi ut till lagets träningsplan utanför arenan - och tittade på de riktiga stjärnorna.
Där tränade landslagsspelarna Sergio Romero, Argentina, Moussa Dembélé, Belgien, Graziano Pellè, Italien och Mounir El Hamdaoui, Marocko. Alla lagets stjärnor är på väg bort från klubben och tilllåts därför inte längre träna med laget.
Dessutom spelar inte AZ:s VM-spelare i kvällens match. Benhårde tränaren Gertjan Verbeek - Wernbloom jämförde hans envishet med Håkan Milds - menar att de inte hunnit i fysisk form för att spela match efter att de haft försenad semester efter VM.
Och i går stod det klart att en av lagets nyckelspelare, Rasmus Elm, är borta i två-tre veckor med en ankelskada.
Ni säger att Blåvitt inte kan göra mål men jag lovar er, det är precis vad holländarna är oroliga över gällande sitt lag. När AZ går ut till spel i kväll, gör de det med en striker, Erik Falkenburg, som aldrig spelat på positionen tidigare. Helt enkelt för att den tilltänkte målgöraren Charlison Benschop inte övertygat.

Så nu är det upp till IFK att ta vara på sin chans.
"What you see is what you get" beskriver AZ-tränaren Verbeek ganska väl. Hans lag kommer att vara bollförande, de kommer att styra matchen.
Men kan Blåvitt hålla tätt i de 60 minuter Verbeek menade att svenskarna orkar fysiskt, så kommer omställningsmöjligheterna att öppna upp sig. Då kommer Hyséns chanser.

Jag håller med Jonas Olsson och Stefan Rehn om att försvarsspelet har varit stabilt sista tiden, men vill lägga till "i nästan hela matcherna". Ska de ha någon chans att ta sig vidare så krävs noggrannhet i försvarsspelet i varje situation.
Då håller det inte att likt Markus Sandberg, hur trängd han än är, boxa bollen rakt ut i straffområdet som mot HBK.
Då håller det inte att likt Nicklas Bärkroth glömma bort sin defensiva roll i sin vilja framåt, i samma situation.
Kan varje spelare plocka fram den noggrannheten i kväll, då kan det däremot hålla en bra bit.

Om inte, då är det mycket möjligt att en spelare med namnet Wernbloom avgör. För, i blåvita ögon, fel lag.
MEST LÄST PÅ FOTBOLLSEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Mest lästa om Allsvenskan
Annons:
Mest lästa om Allsvenskan
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Blogg
Blogg
Senaste nytt om fotboll
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader