På torsdagen spelar AIK mot CSKA Moskva i kvalet till Europa League. Natten till matchdagen tog sig flera AIK-supportrar till CSKA:s boende och försökte störa spelarna.
– De smällde smällare och visslade med visselpipor, säger AIK:s kommunikationschef Gabriella Blombäck till FotbollsExpressen.se.
Tidigare i år utlöste AIK-supportrar brandlarmet på Lech Poznans hotell natten till mötet med AIK. Det blev förlust med 0-3 och spelare och ledare i Poznan rasade.
Natten till torsdagen var det dags för repris. AIK tar emot CSKA Moskva i kväll, torsdag, i kvalet till Europa League. Supportrar tog sig återigen till motståndarnas boende och försökte störa CSKA:s spelare.
– Det var ett tiotal personer där vid klockan 04.00. De smällde av någon typ av smällare och visslade i visselpipor i ungefär en minut innan de drog därifrån, säger AIK:s kommunikationschef Gabriella Blombäck till FotbollsExpressen.se.
– Någon kan ha vaknat men de somnade troligtvis om ganska snabbt eftersom oväsendet avbröts efter en minut. Det var inte som när brandlarmet gick i gång på Lech Poznans hotell, säger hon.
Hemligt boende
Säkerheten kring boendet var förhöjd efter händelsen inför matchen mot Poznan tidigare i år.
– Vi hade tagit in extra säkerhetsvakter. De sprang ut direkt och polisen kom efter fem minuter. De stoppade några bilar men ingen har gripits, säger Blombäck.
Förutom extra säkerhetsvakter hade CSKA:s boende, en kursgård utanför centrala Stockholm, hållits hemligt och polisen kom förbi med jämna mellanrum. Trots det lyckades alltså supportrarna ta sig dit och störa. Allt kunde ses på en video som supportrarna lade upp på Youtube. Videon togs bort efter några timmar.
– Det här gick så fort att polisen nog inte hann komma förrän de hade lämnat platsen, säger Blombäck.
"Kan utesluta oss"
Det har hänt flera gånger de senaste åren att AIK-supportrar stört motståndarlag inför europeiska matcher. Blombäck är nu orolig för att Uefa:s tålamod ska ta slut.
– I värsta fall kan de utesluta oss, i värsta fall, säger hon.
Vad kan ni göra för att det här inte ska hända nästa gång?
– Vi tyckte att vi hade gjort allt vi kunde den här gången men vi måste tydligen vara ännu tydligare mot supportrarna att det här inte är okej. Det är direkt osportsligt och ingenting som AIK står för, säger Blombäck.
Senare under torsdagen publicerade klubben ett uttalande på sin hemsida där de ytterligare tog avstånd från händelsen.
– I dagsläget vet vi inte vilka dessa personer var som utförde denna aktion, men en polisutredning har tillsatts. Dessutom har AIK tillsatt en intern undersökning för att ta reda på vad mer AIK hade kunnat göra för att undvika att saker som denna händer. Enligt Uefas regler är AIK ansvarig för motståndarlagets säkerhet, skriver de.
– Aktioner som dessa skadar AIK och AIK:s anseende. Om vi skall spela i Europeiska Cuper måste vi och våra supportar vara professionella och uppträda på ett sportsligt sätt, annars riskerar vi att uteslutas från kommande Uefa-spel vilket vore mycket olyckligt, fortsätter meddelandet på klubbens hemsida.