Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Andreas L Eriksson Foto: Andreas L Eriksson

Elfsborgs tunga smäll: Ishizaki borta mot AIK

Annons:

Stefan Ishizaki missar onsdagens match mot sin gamla klubb AIK.

En ledbandsskada i knät sätter stopp och Ishizaki får inte göra en sista match på Råsunda.

– Självklart är man besviken. Det är ju min gamla hemmaplan så det hade varit kul att spela där en sista gång, säger Ishizaki till FotbollsExpressen.se.

Förra veckan röntgades Stefan Ishizakis knä och det konstaterades att han hade en skada på inre ledbandet i höger knä.

Han har sedan dess ändå kunnat träna på men har undvikit att passa och skjuta med högerfoten.

"Fortfarande ömt"

Det har blivit mycket löpningar och styrketräning.

Men det räckte alltså inte för att vara tillbaka till bortamötet mot AIK på onsdag kväll.

Under tisdagens träning testade han högerbenet men det höll inte.

– Nej, det är fortfarande ömt. I samråd med läkare och sjukgymnaster har vi kommit fram till beslutet att det är bättre att vänta. Jag får hoppas att jag kan vara tillbaka på söndag i stället mot Örebro, säger Ishizaki till FotbollsExpressen.se.

Spelat 139 matcher i AIK

Besvikelsen är stor hos Ishizaki, 30, som spelade i AIK 1999-2003 och sedan igen 2004. Hans Elfsborg ligger just nu tvåa i tabellen.

– Självklart är man besviken, jag vill vara med och hjälpa mitt lag. Vi kämpar i toppen om att vinna SM-guld och jag känner att jag är en så pass bra spelare att när jag är frisk så hjälper jag laget.

Ishizaki har spelat 139 matcher i AIK och är besviken över att inte få göra en sista match på Råsunda.

– Det ju speciellt att möta AIK, det är ju min gamla hemmaplan så det hade varit kul att spela där en sista gång.

Annons:
MEST LÄST PÅ FOTBOLLSEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
SILLY SEASON - SENASTE NYTT
Annons:
AGENDASÄTTARNA
PÅDDEN MED OLSSON & EKWALL
MEST LÄST I DAG
Annons:
Blogg
Annons:
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader