AIK:s petade målvakt Daniel Örlund lämnar klubben.
Enligt uppgift till FotbollsExpressen.se blir han idag klar för norska ligaledarna Fredrikstad.
- Jag har inga kommentarer, säger agenten Patrick Mörk, till FotbollsExpressen.se.
Daniel Örlund petades tidigare i år av Nicklas Bergh i AIK-målet. Klubben har även köpt in den finska U21-landslagsmannen Tomi Maanoja. Därför stod det klart att Örlund skulle lämna. Israeliska Ashdod var intresserade, men nu står det alltså klart att Örlund flyttar till norska ligaledarna Fredrikstad.
- Jag har inga kommentarer, men kan säga så mycket som att Örlunds nya klubb kommer bli klar under dagen. Det har hänt väldigt snabbt och det är en väldigt bra klubb för Örlund att utvecklas i, säger Patrick Mörk.
Klart under fredagen
Under fredagen bekräftade också AIK och Fredrikstad övergången på sina hemsidor. Daniel Örlund lånas ut under resten av säsongen.
- I och med värvningen av Tomi Maanoja och att det därmed blir en konkurrenssituation mellan tre målvakter så är det ett bra scenario både för Daniel och för AIK att han lånas ut under hösten. Han kommer till en bra liga och det är utmärkt att en av våra målvakter får bra med speltid, säger sportchefen Ola Andersson till AIK:s hemsida.
Fredrikstad nöjda
Hos norska ligaledarna tas Daniel Örlund emot med öppna armar.
- Vi har varit på jakt efter en målvakt. Erik Bråthen ska opereras den här månaden och är borta resten av säsongen. Lasse Staw sitter med ett hopparknä och kommer också vara borta länge från fotbollen. I Daniel Örlund och Tommy Runar har vi nu två bra målvakter, säger Per Morten Haugen, sportchef i Fredrikstad, till klubbens hemsida.