Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Jens L'Estrade Foto: Jens L'Estrade

AIK:s guldkamp står i centrum - på mittfältet

Annons:
AIK:s centrala mittfältsalternativ

• Helgi Danielsson

Ålder 32 år

Längd 186 cm

Vikt 78 kg

Matcher/från start 15/13

Mål 0

Assist 2

Nationalitet Island

• Celso Borges

Ålder 24 år

Längd 184 cm

Vikt 82 kg

Matcher/från start 23/23

Mål 8

Assist 2

Nationalitet Costa Rica

• Ibrahim Moro

Ålder 18 år

Längd 182 cm

Vikt 69 kg

Matcher/från start 2/1

Mål 0

Assist 0

Nationalitet Ghana

• Robert Åhman Persson

Ålder 25 år

Längd 188 cm

Vikt 86 kg

Matcher/matcher från start 15/11

Mål 1

Assist 0

Nationalitet Sverige

• Robin Quaison

Ålder 18 år

Längd 180 cm

Vikt 73 kg

Matcher/från start 16/12

Mål 2

Assist 0

Nationalitet Sverige/Ghana

• Daniel Tjernström

Ålder 38 år

Längd 181 cm

Vikt 86 kg

Matcher/från start 11/7

Mål 0

Assist 2

Nationalitet Sverige

Läs mer om

AIK:s centrala mittfält har gått igenom flera förvandlingar under säsongen.

Nu står man inför slutspurten och flexibiliteten kan mycket väl ge dem guld i höst.

Tränare Andreas Alm är mycket nöjd med val­möjligheterna på mittfältet.

- Självklart är det en fördel för oss att ha så många ­spelare som kan prestera, säger han.

AIK har efter en stark höst etablerat sig som en av de hetaste kandidaterna att ta det allsvenska guldet. Laget har mönstrat ett flertal olika startuppställningar på mitt­fältet under säsongen och flera spelare har hittat nya roller.

Celso Borges värvades som anfallare och målskytt, men har efter sommaren allt mer fungerat som den kreativa motorn på AIK:s mittfält.

- Jag spelar där de vill att jag ska spela, men det är en kul roll för mig. Jag får ha mycket boll och får lite mer ytor att spela på, säger Borges.

"Konkurrensen är bara bra"

På kanterna har det varit i princip samma spelare under hela säsongen, men på mitt­fältet har Andreas Alm testat många olika kombinationer.

- Jag spelar med det lag som är bäst lämpat att vinna. Så enkelt är det. Det finns massa parametrar som jag tar med i beräkningen när jag väljer startelva, men det tänker jag inte gå in på så här, säger Alm.

Som defensiva mittfältare har Robert Åhman Persson, Daniel Tjernström och Helgi Danielsson fått dela på matcherna. Även Ibrahim Moro har gjort några matcher från start.

- Vi har många bra spelare just centralt, och jag tror att konkurrensen där bara är bra för laget, säger Moro.

Inför matchen mot Sundsvall kommer AIK med två kryss i bagaget och tre poäng är nödvändiga om man ska hålla sig kvar i guld­racet. Med Celso Borges på mittfältet har AIK börjat göra fler mål därifrån.

- Borges har väldigt många kvaliteter, men han passar som mittfältare. Han har ju gjort några väldigt viktiga mål när han har spelat på mitten, säger Andreas Alm.

Spetsades med nyförvärv

Även Robin Quaison har varit mittfältare under året.

- Han har spelat på lite olika positioner, och gjort det bra vart han än har spelat, säger Alm.

Vad får du som tränare för nytta av spelare som kan byta position så lätt?

- Det beror på hur lagets situation ser ut, men som vi har spelat har det varit väldigt bra.

AIK har spelat in sina nyförvärv i truppen, och Mohamed Bangura, Henok Goitom och Daniel Majstorovic har gjort att konkurrensen ökat i laget. Även på mittfältet är konkurrensen hård.

- Det gör oss bara bättre. Att det finns många duktiga spelare i laget gör att man vill höja sig och att alla är fokuserade på att spela så bra som de någonsin kan, säger Celso Borges.

Annons:
MEST LÄST PÅ FOTBOLLSEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Senaste nytt om allsvenskan
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Mest lästa om fotboll
Annons:
Fler mest lästa om fotboll
Annons:
Annons:
Senaste nytt om fotboll
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader