TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Ingemar Johansson. Foto: SCANPIX Ingemar Johansson. Foto: SCANPIX

Familjens nya bråk om "Ingo"

Annons:
FAKTA

Så blir begravningen

Ingemar "Ingo" Johansson dog 30 januari i år. Han begravs i Vasakyrkan i Göteborg fredagen den 13 februari, klockan 14.00. Alla som vill ska få möjlighet att ta farväl i kyrkan som har plats för 1 200 personer. Officiant blir Bengt Inghammar, tidigare kyrkoherde i Annedals församling. Efter akten bärs kistan ut av familjen. . Edna Alsterlund, Ingemar Johanssons exfru. Patric Johansson, Ingemar Johanssons yngste son.

Nästa fredag begravs Ingemar Johansson i Göteborg. Men familjen har varit splittrad inför ceremonin.
- Jag hade hellre velat ha en mindre begravning med enbart familjen, säger Patric Johansson, Ingemars yngste son.
- Jag känner min pappa. Han hade inte haft problem med en stor kyrka, säger näst äldste sonen Tomas.
När Ingemar Johansson skildes från Edna Alsterlund 2003 flyttades den nu avlidne boxningsmästaren från äldreboendet i Saltsjöbaden utanför Stockholm till Bedagården på Västkusten.

Uppdelat i två läger

I samband med det uppstod en konflikt mellan Edna Alsterlund och Ingemars son Tomas på ena sidan och den övriga familjen på den andra.
Efter Ingemar Johanssons död har schismen än en gång gjort sig påmind. När begravningen började planeras fanns skilda åsikter.
Yngste sonen Patric Johansson var en av flera familjemedlemmar som ville hålla en mindre ceremoni:
- Det verkar som om Tomas har tagit på sig rollen att sköta begravningen, säger han.
Men Tomas och "Ingos" exhustru Edna Alsterlund säger att "Ingos" vilja var en stor begravning där alla är välkomna.


"Stor respekt för fansen"

- Ingemar hade föredragit att ha en öppen begravning. Han hade stor respekt för sina fans. Jag är säker på att han skulle vilja låta dem som vill säga farväl göra det. Men jag har inte med planeringen att göra, det sköter hans barn, säger Edna Alsterlund.
Varför är inte du med i planeringen?
- Nej, nej. Det är så många uppfattningar ändå som ska göra sig gällande.
Ingemars son Tomas säger att problemet med en liten kyrka är att det troligtvis kommer andra än familjen som vill säga farväl. Och han tänker inte stänga dörrarna för pappans många fans.
- Han har haft många goda vänner. Det kommer att komma vänner från Stockholm, grannländerna, några från England och eventuellt någon från USA som vill följa honom till sista vilan, säger Tomas.
- Min pappa var en stor man och det känns rätt för mig i alla fall att alla ska kunna komma.
Patric Johansson hoppas att det blir en värdig ceremoni.
- Han ska hedras för den han var. Och för mig var han bara min pappa.
Läs också
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
ISHOCKEY
Annons:
SPORT
SPORT
Annons:
FOTBOLL
SPORT
ISHOCKEY
Annons:
SPORT
FOTBOLL
ISHOCKEY
ISHOCKEY
FOTBOLL
MEST LÄST I DAG
Sportkrönikor
Sportkrönikor
Sportbloggar
Fotbollsbloggar
Hockeybloggar
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader