Markus Näslund, general manager Modo
1) Nej, men jag kommer säkert höra med dem innan de åker över.
2) Vi förbereder oss som för en vanlig säsong, skulle det visa sig att det blir lockout får vi ta det då.
3) Det är våra egna killar. Tobias Enström, Victor Hedman, Daniel och Henrik Sedin och Alexander Steen. Även Alexander Edler som också spelat i Modo.
4) Vill de här killarna spela för Modo och göra det på rätt villkor säger vi inte nej.
Hans-Göran Karlsson, klubbdirektör Brynäs
1) Nej.
2) Det är svårt. Hur bereder man plats för det när man redan har fulla trupper och avtal är tecknade? Ligan måste bestämma hur man ska göra, det blir fel om klubbarna tar egna beslut.
3) (Nicklas) Bäckström är ju vår fixstjärna.
4) Det är Bäckström, och sedan har vi ju ett par målvakter där borta (Anders Lindbäck och Jacob Markström).
Thomas Rundqvist, sportchef Färjestad
1) Nej. Vi vet att chansen finns, men skulle det bli så har vi ingen plan för det.
2) Jag tror inte vi kommer göra något stort som förra gången. Det finns ingen anledning att göra en handling för kort tid som kostar mycket pengar och skadar laget.
3) Det skulle vara om någon av våra egna, som Jonas Brodin, skulle vilja spela med oss.
4) Det är möjligt att våra egna spelare kan tänka sig att göra det för en rimlig kostnad.
Anderz Larqvist, klubbdirektör Frölunda
1) Nej, det har vi inte.
2) Det blir svårt. Vi är i princip färdiga med vår trupp och det skulle betyda att vi skulle behöva bryta med kontrakterade spelare.
3) Vem vill inte ha "Henke" (Henrik Lundqvist) i sitt lag?
4) Toppspelarna är alltid intressanta.
Johan Hemlin, sportchef Linköping
1) Jag hoppas och tror att det inte blir lockout. Jag har kontakt med killar som varit i LHC men inte om det.
2) Blir det en långvarig lockout ändras förutsättningarna radikalt om inte ligan tar något centralt beslut över det.
3) Det är klart att det finns, men det är inget vi går ut med i media.
4) Blir det lockout och ligan inte gör något får vi ta det då.
Kent Norberg, sportchef Timrå
1) Nej, det har vi inte. Vi gör det så sent som möjligt.
2) Skulle det bli av så skulle vi göra allt för att knyta till oss ett antal spelare.
3) Killarna som är härifrån. Henrik Zetterberg och Anton Lander, och även Erik Gustafsson.
4) Det beror på de andra klubbarna. Förra gången var det väl ingen som trodde att vi skulle få Miika Kiprusoff eller Aki-Petteri Berg.
Anders Gozzi, sportchef AIK
1) Nej, det har vi inte gjort. Vi har en trupp som i dag är klar, sen får vi se hur det blir om det nu blir en lockout. Det är svårt att veta i dagsläget om det ens blir så.
2) Det får vi som sagt se då, det beror ju helt på hur lång strejken blir.
3) Det är inget som vi tänker på just nu, vi har inte börjat kontakta några spelare angående detta.
4) Det är ju först och främst det spelare som har kontakt med klubben sedan tidigare.
Thor Stöckel, vice klubbidrektör Luleå
1) Vi har inte börjat titta på det specifikt. Sedan har vi alltid kontakt med spelare som skulle kunna vara intressanta för oss.
2) Det är klart att frågan har lyfts, men det är inget som är på agendan just nu. I och med att vi inte vet om det blir strejk eller inte är det svårt att lägga upp för stora planer.
3) Det har vi nog inga direkta, utan vi får helt enkelt se då vilka som är tillgängliga och som kan tänka sig att spela hos oss.
4) Mestadels de spelare som har funnits i klubben tidigare. De blir ju förstahandsvalet, till exempel Anders Nilsson.
Lars Johansson, sportchef Skellefteå
1) Nej det har vi inte. Vi har ju några killar som är hemma och tränar med oss över sommaren, men inte ens med dem har vi pratat om det här.
2) Självklart har vi diskuterat det här, men det finns inga fasta planer. Vi ska nog inte vänta oss för mycket, de signaler som jag har fått är att det kan bli en kort strejk eller ingen alls.
3) Det har jag inte funderat på alls faktiskt.
4) Killarna som spelat här tidigare. Vi skulle kunna få in flera klass-spelare, men man vet aldrig förrän det är klart.
Henrik Evertsson, sportchef Växjö
1) Vi har en trupp nu som vi är nöjda med, så vi har inte börjat kontakta några andra spelare, vare sig från NHL eller någon annanstans ifrån.
2) Det får vi helt enkelt se då. Jag tror inte att vi kommer få se särskilt många NHL-spelare i elitserien, jag tror det blir en väldigt kort strejk.
3) Det är klart man har en massa spelare som man skulle vilja se, men det är ett väldigt hypotetiskt resonemang.
4) Precis som jag sade, det är ett väldigt hypotetiskt resonemang.
Peter Eklund, klubbdirektör HV 71
1) Inte vad jag vet. Sedan har vi ju regelbunden kontakt med vissa spelare, men inte om den här frågan.
2) Vi har ju ett par platser kvar i truppen att fylla, så för våran del skulle det ju innebära massvis med intressanta spelare att titta på.
3) Det har vi nog inga.
4) De spelare som har funnits i klubben tidigare, och kanske någon annan klasspelare.
Pelle Svensson, sportchef Rögle
1) Vi har varit i kontakt med ett par spelare, ja.
2) Det finns mycket att lära från förra gången det var lockout. Nu kommer det nog inte bli samma situation, men man ska nog ändå vara lite försiktigare nu än man var då.
3) Drömma kan man alltid, vi får se vilka som blir aktuella.
4) Vi siktar naturligtvis på de spelare som har någon form av anknytning till klubben, men om Sidney Crosby skulle känna för att flytta till Ängelholm så säger vi ju inte nej.