TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Thomas Starke Foto: Thomas Starke

Avskedet till Robert Enke

Annons:
Läs också
Här tar 45 000 farväl av Robert Enke, 32.
Det tyska landslaget var samlat under minnesceremonin för att hedra sin hjälte.
- Låt oss lära oss av denna tragedi, säger förbundsordförande Theo Zwanziger.
Han hade en given plats i landslaget inför VM i Sydafrika.
Under söndagens minnesceremoni för målvakten Robert Enke på Hannover Stadion var hela det tyska landslaget samlat.
Jürgen Klinsmann, Rudi Völler – alla ville de ta farväl av målvakten.
– Låt oss lära oss av denna tragedi, och visa varandra lite mer respekt, lite mer medmänsklighet, säger fotbollförbundets ordförande, Theo Zwanziger till 45 000 samlade.
Fem tv-kanaler sände live från ceremonin.

"Erövrade våra hjärtan"

Hannovers klubbpresident, Martin Kind, talade också:
– Robert Enke kommer aldrig att komma tillbaka till den här arenan, platsen där han erövrade våra hjärtan.
Enkes kista var täckt av vita rosor och placerad i mitten av fotbollsplanen. Många supportrar bar svarta kläder tillsammans med den gröna, vita och svarta klubbhalsduken.
Enke, som till vardags spelade i Hannover, blir senare begravd nära Neustadt utanför Hannover.
Det var i tisdags som Enke begick självmord genom att ställa sig framför ett framrusande tag.

Trodde på kärleken

Hans fru Teresa gick en dag senare ut i medierna och berättade om den depression som sin man gick och bar inom sig under sex år.
– Vi försökte hjälpa. Vi trodde att kärleken skulle vinna över allt, men det gjorde den inte.
Enkes pappa, Dirk Enke, berättar för tyska magasinet Der Spiegel att han försökte prata med sin son under flera år.

Vågade inte prata

Pappan är psykoterapeut och visste om sonens depression.
– Jag tror inte att hans sjukdom växte från något inom honom, utan triggades av yttre omständigheter, berättar han.
Robert Enke vågade inte vara öppen om sin depression. Han var rädd för att förlora sin dotter, och orolig över hur det skulle påverka hans fotbollskarriär.
2006 drabbades paret av en stor tragedi när deras första dotter avled.

Ställde in landskamp

Efter ceremonin ska det tyska landslaget försöka att tänka på fotboll igen.
Då börjar förberedelserna för onsdagens landskamp mot Elfenbenskusten.
Laget ställde tidigare in helgens landskamp mot Chile på grund av Enkes död.
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Efter dundersuccén: Italien följer Guidetti

Kan byta landslag till EM - om han nobbas av Hamrén Agenten om intresset.

Jagas av storklubbar Agenten: "Många, många fina klubbar hör av sig till mig."

Guidetti efter sitt hattrick: "Det är en dröm"

Fortsätter ösa in mål i Holland "Försöker hålla fötterna på jorden." Se målen!

Ska Erik Hamrén ta ut John Guidetti i sommarens EM-trupp?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Ska Erik Hamrén ta ut John Guidetti i sommarens EM-trupp?

TIPS-SM 2012
Senaste nytt
SKIDOR
Annons:
SPORT
SPORT
Annons:
SPORT
FOTBOLL
Annons:
FOTBOLL
ALPINT
SPORT
Blogg
Fler bloggar
Sportkrönikor
MEST LÄST I DAG
Sportkrönikor
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader