TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Inför VM i Åre säger Patrik Järbyn att han aldrig åkt bättre. Inför VM i Åre säger Patrik Järbyn att han aldrig åkt bättre.

Järbyn vill ha revansch efter petningen

Annons:
Läs också
Alpine fartveteranen Patrik Järbyn sparkades från alpinlandslaget.
Nu är han tillbaka - och han är positiv inför VM-premiären i dag.
- Formen är på topp. Jag har aldrig åkt så bra som jag gör nu, säger han.
Det är inte alltid som han lyckats lika bra i tävlingarna som han hoppats och trott. Hans största merit kom helt otippat, VM-silvret i super-G i Sierra Nevada 1996. Han blev också sexa i super-G i OS i Nagano 1998. Många har skrattat åt Järbyns obotliga optimism, men till hemma-VM i Åre är det fler än han själv som tror på honom. - Jag har följt Patrik några dagar på träning och han åker verkligen bra. Så jag tror på honom, säger Radiosportens expertkommentator Torgny Svensson i Radiosporten.

Står bättre på skidorna

Även förra alpinstjärnan Pernilla Wiberg säger till Radiosporten att hon tror att Järbyn har chans att ta medalj. Vad är det då som gjort att 37-åringen från Borås, som numera bor i Vail i Colorado med frun Randi och sonen Erik (20 månader), blivit en medaljkandidat? - Kunnandet finns, det gäller bara att få till det. Jag har gjort lite ändringar av materialet och av hur jag står på skidorna. Jag har tittat på amerikanen Daron Rahlves, som jag tycker åker bäst av alla. Han åker neutralt - har en bra position på skidorna, säger Järbyn. En gång i vinter har svensken visat att han fortfarande har kapacitet. I Lake Louise i Kanada körde han in på tredje plats i super-G.

Sparkades

Vägen till Åre-VM har varit lång och tung för Järbyn. Han lyckades inte alls förra säsongen, då han åkte på skidor som han inte gillade, och han sparkades ur landslaget. Järbyn ville dock inte sluta, utan bekostade sin uppladdning själv inför säsongen och sökte träningskompisar hos norrmännen och amerikanerna. - Och jag ringde till Atomic och frågade om jag fick köpa utrustning av dem. Jag är den ende som måste köpa mina skidor, men jag är glad att jag fick möjlighet att köpa det material som jag ville ha. Under försäsongen fick han slipa och valla sina skidor själv. Men till säsongen fick han hjälp med det. - Det funkar inte att sköta skidorna själv under säsongen. Patrik Järbyn fyller 38 år i vår. Han är den äldste i världscupen - men han vill inte säga att denna säsongen är hans sista. - Jag tar en säsong i taget. Vi får se.
MEST LÄST OM VINTERSPORT
Annons:
Annons:
Mest lästa om vintersport
Annons:
Mest lästa om vintersport
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Senaste nytt om sport
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader