Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Jimmy Samuelsson.

Stjärnan i ambulans till sjukhus

Med EM bara två veckor bort blev brottningshoppet Jimmy Samuelsson ryggskadad.
Måndagens träningspass på Bosön slutade med en ambulansfärd.
- Det bara högg till i ryggen, säger Samuelsson till SVT.

Samuelsson skulle göra ett lyft under en sparringmatch när ryggen låste sig. Han blev liggande på marken, oförmögen att resa sig.
- Jag kan inte ställa mig upp, sade 30-årige Samuelsson medan han väntade på sjukhustransporten.
Guldmedaljören från VM 2002 är nu mycket osäker på start i EM i Sofia. Mästerskapet i Bulgarien inleds den 17 april.
- Jag hoppas absolut inte det är allvarligt, att det är diskbråck eller något liknande, sade Samuelsson, som även var OS-fyra i Aten 2004.


Lär missa EM

Förbundskaptenen Leo Mylläri tror Samuelsson kan få svårt att hinna blir frisk i tid till årets EM.
- Han hade så pass ont när vi lyfte upp honom på båren, trots att han hade fått massvis av smärtstillande, säger en bekymrad Mylläri till TT.
- Trots att Jimmy gått upp till 74-kilosklassen i EM var han vårt stora hopp tillsammans med Jimmy Lidberg i 96 kg.
Samuelsson fördes under måndagskvällens till Karolinska universitetssjukhuset. Besked om skadans omfattning väntas under tisdagen.

Publicerat 2 april 2007
Uppdaterad 2 april 2007

BLOGG

Jonas DanielssonPokerproffset "Nebuchads" exklusiva blogg

WEBBTEST


 
Toppbild


















Bottenbild