Peja Lindholm samlar sitt gamla curlinggäng igen.
Curling: Pejas lag gör comeback
Efter OS-debaclet i Turin 2006 splittrades curlinglaget, men nu gör Peja Lindholm comeback.
- Ja, det stämmer. Det gamla VM-laget ska spela Sundbyberg Open. Det är helt ordinarie uppställning med Narup, Mange, Thomas och jag själv, säger Peja Lindholm.
- Ja, det stämmer. Det gamla VM-laget ska spela Sundbyberg Open. Det är helt ordinarie uppställning med Narup, Mange, Thomas och jag själv, säger Peja Lindholm.
Men den här gången är siktet inte inställt på VM eller OS.
- Nej, det är omöjligt. Jag vet vad som krävs för att spela OS. Det är chanslöst, säger Peja Lindholm till Östersunds-Posten.
En turnering per år
Den blygsamma målsättningen är att det trefaldiga världsmästarlaget (Peja Lindholm, Thomas Nordin, Magnus Swartling och Peter Narup) ska spela en turnering per år.
- Om det blir i Sverige eller i någon annan del av Europa eller i Kanada vet jag inte, säger Peja.
Kan bli mera
På frågan om vad som händer om det går bra för laget säger han att tiden får utvisa det.
- Ingen har sagt att det inte kan bli fler än en turnering. Men elitserien eller SM är uteslutet, säger han.
Av TT
expressen@expressen.se





